Čovjek koji je “ohladio” Koševo preuzeo tim Kenana Kodre

Athletic Bilbao iza sebe ima dosta lošu sezonu u kojoj nije uspio da izbori plasman na evropsku scenu.

Završili su na osmom mjestu, a na kraju su se zahvalili i treneru Gaizki Garitanu, te potražili novog trenera.

Brzo su ga i našli, a bit će to jedno dobro poznato lice, kako u Španiji, tako i fanovima fudbala u našoj državi.

Novi trener Baskijaca će biti Joseba Etxeberria, bivši fudbaler ovog kluba i reprezentacije Španije.

Upravo iz dresa Furije mi dobro pamtimo sada već 41-godišnjeg Etxeberriju. On je sa Španijom davne 2000. godine gostovao Zmajevima na Koševu, te su slavili pobjedu od 1:2.

Bile su to kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2002. godine, a čovjek odluke je bio upravo novi trener Kenana Kodre i družine.

Gerard Lopez je Furiju doveo u prednost 38. minuti, da bi Elvir Baljić tri minute kasnije poravnao iz slobodnjaka.

Utakmicu odlučuje Etxeberrija u 72. minuti prekrasnim golom za 1:2, koji je “ohladio” Koševo, na čijim je tribinama tada bilo skoro 30 hiljada gledalaca…

On je sa Bilbaom potpisao dvogodišnji ugovor, uz opciju produženja na još jednu godinu.

Etxeberria je u dresu Athletica upisao čak 514 nastupa, pogađao je 104 puta i tako ostavio neizbrisiv trag.