Čilić u drami slavio nad Špancem, teniserka od 15 godina kreirala novi šok i izbacila braniteljicu

Marin Čilić je u velikoj drami punoj preokreta slavio protiv Roberta Bautiste-Aguta s 3:2 u setovima i plasirao se u osminu finala prvog grand slam turnira sezone. Bilo je 6:7, 6:4, 6:0, 5:7 i 6:3 za hrvatskog tenisera.

Vrlo težak i tvrd meč publika je gledala praktično do kraja drugog seta. Prvi je pripao iskusnom Špancu u trinaestoj igri, koju je dobio sa 7:3. U drugom setu oba tenisera čvrsto drže svoje servise do 4:4, kada Međugorac radi ključni break i osvaja set.

Time je samo započeo nestvaran niz od 10 osvojenih gemova, pa je shodno tome i treći set otišao na stranu Čilića.

Čistih 6:0 za samo 26 minuta i činilo se kako plovi ka sigurnoj pobjedi. Posebno jer je i četvrti set otvorio oduzetim servisom i vodstvom od 2:0. No, kod 3:2 vodstva ispušta svoj servis i vraća Bautistu u igru, a prava drama odvila se na kraju seta. Prvo je Međugorac imao priliku za novi break kod 5:5, propustio je to realizirati i kazna je uslijedila odmah u sljedećoj igri. Bautista-Agut ponovno uzima servis našem adutu i odlazi se u dramu petog seta.

Malo je reći da je tada sve išlo u korist Španca. Vratio se iz izgubljene situacije, a Čilić je pozvao medicinski time-out zbog problema s leđima. Bio je to drugi dolazak ljekarske pomoći u dvije uzastopne pauze između gemova, odnosno setova, stoga smo se opravdano pribojavali hoće li ostati dovoljno benzina u mašini Međugorca.

No, tada kreće novi preokret, jedan od niza u ovom meču. Čilić na startu odlučujućeg seta koristi treći break loptu, a kasnije će se pokazati kako je to bio presudan moment. Do kraja meča je servirao besprijekorno, protivniku nije dozvolio nijednu break loptu u petom setu, a na koncu je sve začinio još jednim oduzimanjem servisa Bautiste-Aguta za glatki plov petim setom.

Ovom pobjedom Čilić se plasirao u osminu finala, konačno je upisao jedan pravi grand slam rezultat nakon slabije prošle sezone. Njegov sljedeći protivnik je bolji iz meča Tsitsipasa i Raonića.

Tennys Sandgren je bio maksimalan protiv zemljaka Sama Querreya 6:4, 6:4, 6:4.

Duel dvojice Amerikanaca trajao je manje od dva sata tokom kojih smo vidjeli čak 27 as udaraca.

Međutim, Querrey je bio nemoćan poslije promašenog prvog servisa, osvojio je samo 29 posto poena na drugi što je Sandgrenu omogućilo pet breakova.

S druge strane, Sandgren je spasio čak 11 od 13 break prilika Querreya i prošao dalje.

Amerikanka Coco Gauff je priredila još jedno iznenađenje i eliminisala prošlogodišnju pobjednicu Naomi Osaku sa 6:3, 6:4.

Gauff ima samo 15 godina, a u osmini finala AO igrat će protiv bolje iz duela između Shuai Zhang i Sofije Kenin.

Ona je prije samo dvije godine poražena u prvom kolu juniorskog turnira, a sada izbacuje favorite.

“Moj Bože! Ovo je ludo! Ja sam na Rod Laver Areni! Ne mogu da vjerujem!”, iznenadila je samu sebe Cori “Coco” Gauff.