Bayern nastavlja terorizirati bundesligaše, Demiroviću zadnjih nekoliko minuta u remiju Freiburga

Četiri utakmice petog kola Bundeslige igrane su u popodnevnom terminu ove subote.

Bayern je na svojoj Allianz Areni dočekao Eintracht, ali momci Hansija Flicka nisu bili niti najmanje ‘domaćinski raspoloženi’ budući da su gosti iz Frankfurta ispraćeni s pet pogodaka u svojoj mreži – bilo je čistih 5:0.

Kad je Robert Lewandowski raspoložen, to obično podrazumjeva barem pogodak u mreži protivnika, a ovog je puta bio posebno motiviran te je zabio hat-trick.

Dodavali su mu Coman u 10. minuti, potom Kimmich u 26. te na koncu Costa u 60. minuti utakmice – Poljak je naprosto nezaustavljiv. U pet odigranih susreta, na svom kontu ima 10 pogodaka i tri asistencije. Za bolji dojam evropskih prvaka pobrinuli su se Sane, koji je u 72. minuti zabio za 4:0 te Goretzka, koji je na samom kraju susreta (90’) postavio konačan rezultat.

RB Leipzig, lider prvenstva, očuvao je čelnu poziciju – ali ne bez muke. Dočekali su domaći Herthu, koju su na koncu uspjeli slomiti te proslaviti puni plijen pobjedom od 2:1.

Počelo je dobro za goste koji su preko Cordobe poveli iz kontre u 8. minuti meča. Slavlje nije dugo trajalo, obzirom da je Upamecano izjednačio tri minute kasnije. Na tom rezultatu se ostalo do 77. minute, kada je strijelac Cordoba srušio protivničkog igrača u šesnaestercu, a Sablitzer je ponuđenu priliku pretvorio u pogodak za pobjedu i očuvanje prvog mjesta na tablici. Spomenimo i da je drugi žuti karton Zeefuika, u 50. minuti, domaćinu olakšao stvar. Nizozemac je u potezu od četiri minute zaradio dva žuta kartona i tako otežao svojoj ekipi potencijalni put do bod(ova).

Uzudljivo je bilo i u susretu domaćeg Mainza i manje poznate Borussije – one iz Monchengladbacha. Rezultat je bio 2:3 u korist gostiju, koji imaju ambiciju boriti se za mjesto u evropskim kupovima. Krenuli su dobro i poveli preko Stindla (15’), ali su domaćini, inače fenjeraši sa četiri poraza u četiri susreta, preokrenuli preko Matete, koji je bio strijelac u 23. te ponovno u 36. minuti utakmice.

S tim se rezultatom otišlo na odmor. Dobar dio drugog poluvremena situacija se nije mijenjala, ali su potom gosti preokrenuli. Prvo je u 75. minuti Hofmann bio precizan iz kaznenog udarca, da bi Ginter u 83. dovršio preokret za sva tri boda, krucijalna u borbi za Europu. Mainz će još neko vrijeme pričekati na prve bodove u novoj sezoni.

Još se igrao ne pretjerano sadržajan meč, derbi sredine Bundeslige, između Uniona iz Berlina i Freiburga. Sve najvažnije za ovaj dvoboj, koji je završio podjelom bodova uz miroljubivih 1:1, zbilo se u okviru od tri minute. Najprije je u 34. Grifo hirurški preciznim udarcem doveo goste u vodstvo, ali je cijelu stvar anulirao te na početak vratio Andrich s vrha šesnaesterca udarcem po zemlji samo dvije minute kasnije, u 36.

Mladi reprezentativac BiH Ermedin Demirović ušao je u finišu, tačnije u 87. minuti, kada je zamijenio Nilsa Petersena.