Asja Klačar osvojila dvije bronzane medalje u snowboardu na Olimpija Europa Cupu

Mlada bosanskohercegovačka snowboarderka Asja Klačar osvojila je dvije bronzane medalje na 8. Olimpija Snowboard Europa kupu, održanom u nedjelju u snowparku 5A u Štinjem Dolu na Bjelašnici.

Na takmičenju u disciplini “big air” učestvovalo je više od 30 takmičara iz osam zemalja.

U subotu, prvog dana takmičenje je otkazano zbog orkanskog vjetara na Bjelašnici, zbog čega su u nedjelju vožene obje utrke.

Petnaestogodišnja juniorska prvakinja BiH Asja Klačar nije krila oduševljenje plasmanom.

– Jedan dan, dva takmničenja, dvije medalje. Posebno sam sretna jer sam ovaj plasman ostvarila na Bjelašnici. Ovim bronzama sam podigla samopouzdanje jer nisam bila svjesna da mogu ostvariti ovakav rezultat. Hvala treneru jer je prije svega vjerovao u mene kada ja nisam i ohrabrivao me. Nadam se da će u budućnosti biti još medalja, ali i novih prijateljstava – izjavila je mlada bh. takmičarka nakon utrke.

Prvo mjesto u ženskoj konkurenciji u obje utrke zauzela je predstavnica Poljske Martyna Maciejewska, a dva srebra pripala su predstavnici Slovenije Tanji Tinkari Valcl. U muškoj konkurenciji u prvoj vožnji prvo mjesto pripalo je predstavniku Hrvatske Tini Stojaku, drugo reprezentativcu Njemačke Noah Victoru, a treće Iliji Baskakovu iz Rusije. U drugoj vožnji prvo mjesto pripalo je reprezentativcu Srbije Matiji Milenkoviću, drugo Tini Stojaku iz Hrvatske, dok je treće mjesto zauzeo Piotr Tokarczyk, predstavnik Poljske.

Našu zemlju predstavljalo je devet takmičara od kojih je najbolji rezultat u ženskoj konkurenciji, pored Asje Klačar, ostvarila Neira Mulić plasirajući se na četvrto mjesto u obje vožnje, odnosno Faris Biogradlić u muškoj kategoriji, plasmanom na 7. mjesto.

Europa Cup je po rangu, poslije Olimpijskih igara i Svjetskog kupa, treće po redu takmičenje i najznačajniji je snowboard događaj u BiH. Ove godine takmičenje je održano na novoizgrađenom snowboard borilištu u disciplini Big Air na kojem je konfiguracija terena urađena u skladu s aktuelnim regulativama Međunarodne skijaške federacije što između ostalog podrazumijeva skok sa više od 50 m slijetanja, udaljenost od vrha skoka preko 2 m, dolet preko 10 m i 100 m zaleta.

Od 12. do 14. februara u snowparku 5A voziće se snowboard takmičenja u sklopu Evropskog omladinskog olimpijskog festivala – EYOF 2019 u disciplinama Slope Style i Big Air, a našu zemlju će predstavljati Asja Klačar i Selina Memić.