Arena Sport i SC tim kola: Krunićev Borac sve bolji, Mahmutović ušao i srušio Široki

Arena Sport i redakcija portala SCsport.ba izabrali su idealni tim 12. kola Premijer lige, najboljeg igrača i trenera.

GOLMAN: Vladan Kovačević (Sarajevo)

ODBRANA: Darko Lazić (Sarajevo), Marko Jovanović (Borac), Nemanja Zlatković (Tuzla City)

VEZNI RED: Matthias Fanimo (Mladost DK), Stojan Vranješ (Borac), Nedim Mekić (Radnik), Brandao (Velež)

NAPAD: Saša Kajkut (Borac), Aidin Mahmutović (Čelik), Mahir Karić (Radnik)

Vladan Kovačević (Sarajevo) prvo ime derbija u Mostaru. Sa nekoliko sjajnih intervencija sačuvao je mrežu i tako najavio povratak u pravu formu u finišu jesenjeg dijela prvenstva.

Darko Lazić (Sarajevo) sa kolegama iz odbrane morao je izdržati jak pritisak Zrinjskog koji je gotovo pola sata imao igrača više, ali srbijanski defanzivac uspješno je obavio svoju zadaću, a tim sa Koševa je osvojio jako vrijedan bod u duelu sa direktnim konkurentom za titulu.

Marko Jovanović (Borac) ponovo je bio strijelac, ovoga puta u derbiju protiv Željezničara, kojem je u finišu zapečatio sudbinu. Sjajani defanzivac je i u odbrambenoj fazi igre bio na visokom nivou, a potvrdio je da može biti opasan i pred protivničkim golom nakon prekida.

Nemanja Zlatković (Tuzla City) ove polusezone igre sjajno i jedan je od najboljih lijevih bekova u šampionatu. Ofanzivno orijentisan i prodoran, upisao je asistenciju za vodeći gol protiv Zvijezde 09, a bio je začetnik akcije i drugog gola Tuzlaka.

Matthias Fanimo (Mladost DK) i dok se njegova ekipa muči ove sezone, brzonogi fudbaler definitivno pokazuje kvalitet kojim će sigurno privući pažnju najvećih klubova u BiH. Protiv Veleža je postigao jedan gol, ali sastav iz Doboja kod Kaknja prosuo je prednost od 2:0 u posljednjih pet minuta.

Stojan Vranješ (Borac) je pokretačka snaga banjalučkog tima i uz Voju Ubiparipa najbolji igrač u dosadašnjem dijelu Premijer lige. Dvije fenomenalne asistencije protiv Željezničara još jednom su potvrdile da iskusni veznjak igra u izvanrednoj formi, a dok je tako i Borac će biti “tvrd orah” za sve.

Nedim Mekić (Radnik) pružio je sjajnu partiju protiv Slobode, a krunisao je pogotkom i asistencijom. Nekadašnji omladinac Željezničara uživa veliko povjerenje trenera Mladena Žižovića i neizostavna je karika u sastavu tima iz Semberije.

Brandao (Velež) igra u nevjerovatnoj golgeterskoj formi. Pogađao je na šest uzastopnih ligaških utakmica, postigavši u tom periodu sedam pogodaka. Dva gola protiv Mladosti u finišu spasila su Velež poraza i neugodne situacije u kojoj bi se Rođeni ponovo našli da su izgubili.

Saša Kajkut (Borac) načeo je Željezničar nakon sjajno istrčane kontre i pokazao je da još uvijek može biti itekako ubojit. Iako u poznim godinama, Kajkut je igrač poteza i u nastavku sezone Borcu će itekako značiti njegovo iskustvo i znanje.

Aidin Mahmutović (Čelik) dva gola protiv Širokog Brijega i izboren crveni karton koji je dobio Branimir Cipetić, nisu ostavila mnogo dvojbi kada je u pitanju igrač kola. U igru je ušao u 24. minuti kada je zamijenio povrijeđenog Harisa Dilavera, a i to mu je bilo dovoljno da bude junak meča. Dolaskom novog trenera Slaviše Božičića koji je jasno pokazao da računa na njega, iskusni napadač bi u nastavku sezone mogao biti udarna igra Zeničana.

Mahir Karić (Radnik) je napadač koji više asistira nego što postiže golove i po tome je jako specifičan. Neprikosnoven kada se zagradi, otvara mnogo prostora igračima iz drugog plana, a nagrade za dobre igre i borbenost stigle su protiv Slobode. Karić se dva puta upisao u listu strijelaca i bio je junak važne pobjede svoje ekipe.

IGRAČ KOLA: Aidin Mahmutović (Čelik)

Teške povrede sa kojima se borio proteklih nekoliko godina praktično su ga odvojile od vrunskog fudbala koji je godinama demonstrirao u Češkoj, ali 33-godišnji napadač i dalje je napadač koji pravi razliku u Premijer ligi. Ove sezone uglavnom je ulazio sa klupe, ali i pored manje minutaže postigao je tri gola na sedam mečeva ili u prosjeku mreže trese svako 87 minuta. Mahmutović je protiv Širokog bio pravi as iz rukava trenera Božičića i očekuje se da ima ozbiljniju ulogu u nastavku sezone.

TRENER KOLA: Branislav Krunić (Borac)

Borac se mučio na startu sezone, mnoge pristalice banjalučkog tima nisu pretjerano bile zadovoljne načinom Krunićevog rada, ali kako odmiče sezona tako i tim sa Gradskog stadiona igra sve bolje i sigurno mu rastu apetiti. Sa mnoštvom novih fudbalera u sastavu, od starta je bilo jasno je Borac prije svega čvrsta i disciplinovana ekipa, koja u svom sastavu ima nekoliko jako iskusnih i kvalitetnih pojedinaca, ali primjetno je da im nedostaje brzine u napadačkom segmentu.

Ipak, Krunić je našao način da izvuče maksimum iz postojećeg kadra, koji djeluje vrlo kompaktno predvođen apsolutnim liderom ekipe Stojanom Vranješom. Pobjeda protiv Željezničara primjer je sjajne analize protivnika i jasnog plana igre Krunićevih izabranika, a rani gol dodatno je olakšao posao Banjalučanima. Nakon ove pobjede, Borcu su sigurno porasle ambicije.