Scsport.ba > Ino rukomet > Francuska deklasirala Brazil na startu

Francuska deklasirala Brazil na startu

Svjetsko prvenstvo za rukometaše

Autor: Sport Centar
Datum:

Susretom između Francuske i Brazila počelo je Svjetsko rukometno prvenstvo. Domaćin je u Parizu briljirao i pregazio je Brazilce već u prvom poluvremenu te na kraju ubjedljivo slavio s 31:16.

Šesnaest godina čekala je Francuska veliko takmičenje pred svojim navijačima. Ovaj meč  bio je riješen već u prvih 20-ak minuta prvog dijela, za vrijeme kojeg su francuski rukometaši postigli veliki broj atraktivnih pogodaka ne ostavljajući mnogo prostora Brazilcima.

Uoči susreta iz brazilskog tabora stizala su nadanja da pola godine nakon poraza na Olimpijskim igrama, protiv istog protivnika, kroz 60 novih minuta mogu prezentirati pomake u svojoj igri, no protiv ovako raspoložene Francuske i jači bi protivnik bio na mukama. Brazilci su prvu polovinu meča završili sa minusom deset golova, a najzaslužniji za tih 17:7 bio je Thierry Omeyer koji je na poluvrijeme otišao sa sjajnih 14 odbrana.

Dinart i Gille u nastavku su podosta "promiješali" momčad, no bez obzira na imena na parketu ništa se bitno po rezultat nije promijenilo. U deset minuta drugog poluvremena brazilski rukometaši uspjeli su postići tek još jedan pogodak, a puno su energije trošili pokušavajući izorganizirati nešto smisleniji napad dok je i sredina obrambene linije pokazala svoje limite.

Tačno na ulasku u posljednju četvrtinu Francuska je povela s +15, a onda je nakratko, kada već nije mogao u napadu, Brazil odgovorio sa tri, od ukupno 10, obranama Maika Santosa. Ukupno gledajući, taj završni dio susreta ritmom je bio vrlo siromašan, s dosta isprekidanom igrom, no tek su u njemu izabranici Washingtona Silve uspjeli uhvatiti dah ne ulijećući više iz jedne greške u drugu kao posebno u prvom dijelu.

Tačku na i prvog dvoboja SP-a stavio je rezervni golman Francuza Gerard pogotkom u posljednjim sekundama za konačnih 15 razlike. Obojici čuvara mreže pobjedničkog sastava pripalo je po poluvrijeme, a Gerard je uz pogodak upisao devet obrana. Dvojac na francuskoj klupi može biti nezadovoljan tek brojem izgubljenih lopti, njih čak 15 u odnosu na brazilskih 11. Što se strijelaca Brazila tiče, najviše pogodaka, njih pet, postigao je Toledo, ali uz devet nepreciznih šuteva dok je Santos do kraja zaustavio 10 protivničkih pokušaja.
Porte je za Francusku pogađao šest puta.

Autor: Sport Centar Datum: