Večeras Slovenija neće spavati: Zmajčeki srušili Španiju i ušli u historijsko finale

Košarkaška reprezentacija Slovenije prvi put u historiji te zemlje plasirala se u finale Evropskog prvenstva, nakon što je u prvom polufinalnom meču Eurobasketa, u dvorani Sinan Erdem u Istanbulu savladala selekciju Španije rezultatom 92:72.

Slovenci su od početka nagovijestili sjajnu igru, te su prvu četvrtinu dobili sa 25:19, a iako je Španija do poluvremena uspjela da smanji na 49:45, treća dionica donijela je pravu rapsodiju slovenačke reprezentacije koja je nakon 30 minuta igre imala nedostižnih +17 (73:57).

Posljednja dionica je bila odrađivanje posla za Dragiča i društvo, te su Zmajčeki na kraju slavili ubjedljivu pobjedu 92:71.  Dragič i Randolph predvodili su Slovence sa 15 poena, Prepelič je ubacio 13, Vidmar 12, a Dončić 11. Nekadašnji član OKK Spars Aleksej Nikolić postigao je sedam poena.

Kod Španaca bolji od ostalih bio je Pau Gasol sa 16 koševa, a Rubio je dodao 13.

Slovenija će igrati finale protiv pobjednika drugog polufinala u kojem se sutra sastaju Srbija i Rusija.