Tri meča Kupa BiH odlučena nakon penala: Sarajevo se provuklo u Kaknju, Klis i Sloga idu dalje

Fudbaleri Sarajeva prošlli su u četvrtfinale Kupa BiH nakon što su mnogo teže od očekivanog, tek nakon bolje izvođenja penala savladali kakanjski Rudar sa 2:4. U regularnom dijelu meča nije bilo pogodaka.

Rudar je u prvom poluvremenu pružio veoma jak otpor aktuelnom lideru Premijer lige, a domaći su mogli i do vodstva u 5. minuti kada je nakon ubačaja Kobilice glavom prečku pogodio Spahić.

Sarajevo je uzvratilo u 13. minuti, ali je udarac Šišića otišao preko gola. Bordo tim je imao više od igre u nastavku, a vrijedi izdvojiti i pokušak Resića u 31. minuti, kada je lopta ipak prošla pored stative.

Agilni Šišić je još jednom prijetio u 41. minuti, ali nakon dobrog prodora i udarca, ponovo je lopta prohujala pored gola. U finišu prvog dijela Rudar je imao najbolju priliku preko Spahića, koji se u dobroj poziciji nije najbolje snašao.

Na startu drugog dijela Husref Musemić je izvršio trostruku izmjenu. Rahmanović, Ahmetović i Mujakić, ušli su u igru umjesto Šišića, Resića i Šofranca.

Ipak, ponovo je federalni ligaš prvi mogao do vodstva, ali Bajrić je pogodo prečku udarcem sa vrha kaznenog prostora u 50. minuti. Dvije minuta kasnije i Velkoski je pokušao iz slobodnog udarca, ali dobrom intervencijom istakao se Bekan. Na novo uzbuđenje čekalo se do 75. minuti kada je Spahić ponovo imao dobru šansu, ali je šutirao pored gola.

Do kraja nije bilo pravih šansi pa se pristupilo izvođenju jedanaesteraca.  Velkoski i Hrelja bili su sigurni u prvoj seriji, Crepulja je pogodio za Sarajevo, a zatim je Čehajić promašio penal za Rudar. Rahmanović je u trećoj seriji bio neprecizan, a Džafić je obranio udarac Čizmića. Kurdić je zatim povisio na 1:3, a Fočo je vratio nadu domaćima. Ipak, Hodžić je u petoj seriji pogodio i odveo je Sarajevo dalje.

Rudar Kakanj – Sarajevo 0:0 (2:4 pen.)

Rudar Kakanj: Bekan, Čehajić, Goralija, Hrelja, Kovač, Kobilica, Fočo, Musić, Topalović, Čizmić, Spahić.

Sarajevo: Džafić, Hodžić, Šabanović, Resić, Velkoski, Šišić, Crepulja, Šofranac, Mustafić, Halilović, Kurdić.

Na penale je odlučen i meč između između Rudar Prijedora i Klisa, a nakon 2:2 ((Pekija 52’ / Šimunović 41’, 82’) u regularnom dijelu uspješniji sa bijele tačke bili su gosti iz Buturović polja koji su prošli dalje sa 2:3 .  Uzbudljivo je bilo i u susretu Mladost Kikači – Sloga Gornje Crnjelovo  2:2 (Avdibašić 6’, 47’ / Komarčević 63’, Komarčević 90’), a na kraju je nakon jedanaesteraca i prave drame dalje je prošla Sloga sa 6:7.

Rezultati osmine finala Kupa BiH:

Rudar Prijedor – Klis 2:2 /2:3 penali (Pekija 52’ / Šimunović 41’, 82’)
TOŠK – GOŠK 4:0 (Nuhanović 38’, Kalesić 71’, Hasić 82’, Dizdarević 90’)
Zvijezda Gradačac – Zvijezda 09 2:0 (Popović 51’, Jusufbašić 87’)
Mladost Kikači – Sloga Gornje Crnjelovo 2:2 / 6:7 penali (Avdibašić 6’, 47’ / Komarčević 63’, Komarčević 90’ )
Rudar Kakanj – Sarajevo 0:0 / 2:4 penali