Srušena još jedna prepreka do EP: Zmajice razbile Island u Skenderiji

Ženska košarkaška reprezentacija BiH zasad ostvaruje plan Gorana Loje. Prije nekoliko dana selektor je istakao kako je neophodno da naša ekipa dobije sve tri utakmice na domaćem terenu u kvalifikacijama, ukoliko se namjerava plasirati na Eurobasket. Nakon Slovačke, večeras je savladan Island pod svodom Skenderije, s ubjedljivih 97:67.

Ipak, nije sve išlo glatko, pogotovo ako govorimo o prvom poluvremenu. Islanđanke su vodile u uvodnim minutama, imale prednost od 16:12 u 7. minuti. Srećom, naše igračice su nadvladale početnu konfuziju i ipak u drugoj četvrtini zagospodarile parketom.

Poenima sjajne Marice Gajić vodimo 32:24 u 16. minuti, ali potom slijedi odlična rola Helene Sverrisdottir, koja je, vjerovali ili ne, čak 11. puta izabrana za islandsku košarkašicu godine. Na njenim krilima Islanđanke uspijevaju smanjiti na 38:36, a poluvrijeme je zaključeno sa 40:36 u korist BiH.

Nažalost, nije bilo velike koristi od naturalizovane Amerikanke Lynette Kizer, koja je već u 16. minuti zaradila četvrtu ličnu grešku. No, barem će biti odmorna za sljedeći meč, protiv Slovačke u gostima, gdje će svakako biti potrebnija bh. timu.

Stvari dolaze na svoje mjesto nakon odmora. Uslijedilo je nekoliko dobrih napadačkih serija Zmajica, što rezultira da poenima Deure naša ekipa bježi na 56:44, a treću četvrtinu zaključuje sa plusem od čak 22 poena (72:50). Ovaj dio utakmice BiH je odigrala zaista furiozno, postigavši 32 poena za deset minuta (Island 14). U zadnjoj dionici bh. igračice rutinski privode posao kraju i bilježe trijumf od 97:67.

Najefikasnija među Zmajicama bila je fenomenalna Marica Gajić, koja je upisala 31 poen i 16 skokova, kod Islanda se istakla pomenuta Sverrisdottir (32).

Nakon večerašnje utakmice, BiH ima dvije pobjede iz tri utakmice u kvalifikacijama za EP.