SP u skijanju: Štuhec odbranila zlato u spustu, Vonn osvojila bronzu na oproštaju

Najbolja slovenska skijašica 28-godišnja Ilka Štuhec odbranila je naslov svjetske prvakinje u spustu na skraćenoj stazi u švedskom Äreu, na kojoj je za 23 stotinke nadmašila Švicarku Corinne Suter, a za 49 stotinki je bila brža od Amerikanke Lindsey Vonn, koja je u posljednjoj trci u karijeri osvojila bronzanu medalju.

Štuhec i Suter jedine su od skijašica uspjele svladati 1670 metara dugačku stazu za manje od 62 sekunde. Pobjedničko vrijeme 28-godišnje Mariborčanke, koja je imala startni broj 9, bilo je 1:01.74 minuta. U tom je trenutku za gotovo pola sekunde nadmašila do tada vodeću Amerikanku Lindsey Vonn.

Ilka Štuhec je tako postala prva skijašica od Švicarke Marije Walliser koja je uspjela odbraniti naslov svjetske prvakinje u spustu. Walliser je svoje naslove osvajala u Crans Montani 1987. i Vailu 1989., dok je Mariborčanka prvo zlato osvojila 2017. u St. Moritzu. Corinne Suter je bronci iz superveleslaloma dodala spustaško srebro.

U ponedjeljak je na Svjetskom prvenstvu na rasporedu alpska kombinacija za skijaše.