Sjajna igra Zmajeva protiv Kosova: Na kraju ubjedljiva pobjeda

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je selekciju Kosova sa 41:25, u okviru 4. kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Francucskoj 2017. S obzirom na to da je kvalitet Kosova ispod evroskog i svjetskog prosjeka, ništa drugo osim pobjede nije bilo realno očekivati.

Gosti su se, ipak, solidno držali u prvom dijelu, a i prvi su poveli na meču sa 0:1 i 1:2, a u 14. minuti su vodili sa 7:6. No, do kraja poluvremena izabranici selektora Markovića, doduše najviše zahvaljujući Ivanu Karačiću, su preokrenuli rezultat i držali prednost na svom kontu. Nakon prvih 30 minuta rezultat je glasio 18:13 u korist BiH.

Prvih 15 minuta drugog dijela donijelo potpunu dominaciju naše reprezentacije, koja je u tom periodu napravila seriju 12:6 i tako riješila pitanje pobjednika. Marković je dao priliku svim igračima, a jedini koji nije zaigrao u našem timu bio je Dejan Malinović i to zbog bolesti.

Kako smo već i naveli protivnik u ovom meču nije imao nikakvu šansu s obzirom na kvalitet, ali jasno je da letargija, koja je viđena u prvom dijelu, neće biti slučaj u Hlohovecu za tri dana, kada zmajevi u direktnom duelu protiv Slovačke odlučuju o prvom mjestu u grupi. Slovaci su sinoć kao na domaćem terenu savladali Litvaniju sa 31:27 i sada im treba pobjeda od pet golova razlike protiv Zmajeva.

KSC Mejdan. Gledalaca: 2000. Sudije: Yaron Ben-Dan i Assaf Faran (oba Izrael). Delegat: Josip Posavec (Hrvatska). Isključenja: BiH 14 minuta, Kosovo 12. Sedmerci: BiH 3 (3), Kosovo 6 (3).

BiH: B. Burić (15 odbrana, jedan sedmerac), Blažević (šest odbrana, jedan sedmerac), Ovčina 8, Perić 3, Tarabochia 3 (1), S. Burić 1, Bečić 3, Panić, Savić 4, Terzić 1, Karačić 5, Prce 4 (2), Malinović, Milas 2, Zulfić 4, Hadžiomerović 3. Selektor: Dragan Marković.

Kosovo: Curri (sedam odbrana), Berisha (jedna odbrana), Jupa 5, Krasniqi 3 (2), Hoxha 3, Mjeku 2, Fetahu 1, Dedaj 2 (1), Ramadani, Terziqi 2, Beshiri 3, Prekazi 1, Nreca 3. Selektor: Taib Kabashi.

Grupa 1

1. BiH 4 3 1 0 130:106 7
2. Slovačka 4 2 1 1 112:94 5
3. Litva 4 1 2 1 102:102 4
4. Kosovo 4 0 0 4 100:142 0

Rezultati: Slovačka – Litvanija 31:27, BiH – Kosovo . Parovi 5. kola (13. januar): Slovačka – BiH (18 sati), Litvanija – Kosovo (18).