Siromašan fudbal, poluprazne tribine: Podjela bodova u derbiju, Sarajevo bolje za stativu

U prilično neuobičajenoj atmosferi odigran je veliki gradski derbi između Sarajeva i Željezničara. Susret u sklopu 5. kola Lige za prvaka odigran je u prisustvu malog broja navijača, barem što se tiče podrške bordo timu. Dojam je nešto popravljao ispunjeni Jug, ali nedovoljno da pruži adekvatnu atmosferu dostojnu najveće utakmice bh. klupskog fudbala.

Siromašan je bio i ponuđeni fudbal. Istina da je Sarajevo imalo nešto bolje šanse, uključujući i stativu, ali sve je to bilo premalo za prolaznu ocjenu. Željezničar, s druge strane, nije servirao ni taj minimum pristojnih prilika. Konačan rezultat idealno, stoga, oslikava zbivanja na travnjaku Koševa – 0:0.

Prvo poluvrijeme proteklo je u nešto boljoj partiji domaćih fudbalera. Nakon 20 minuta nije bilo većih uzbuđenja, da bi u 23. odličan prodor napravio Hebibović, dobro poslužio Rahmanovića u šesnaestercu, ali je veznjak bordo tima iskosa pogodio stativu.

Sporna situacija se desila u 29. minuti, Vranješ je pao nakon duela sa Bekićem, ali arbitar je signalizirao da se igra nastavi. Pet minuta poslije, na drugoj strani terena u solidnoj prilici se našao Kuzmanović, ali nešto između šuta i pasa završilo je u gol-autu.

Vrijedna pomena iz prvog dijela utakmice je i iznenadna šansa za Zajmovića, ali ispred njega u zadnji čas interveniše golman Sarajeva Bojan Pavlović.

Nakon odmora, nije bilo većih uzbuđenja do 61. minute, kada je ponovo u sjajnoj prilici Rahmanović. Fudbaler Sarajeva nadskočio je Graovca, šutirao sa pet metara glavom, ali lopta odlazi pored Željinog gola. Potom su uslijedile loše reakcije Vranješa u 62. minuti u šesnaestercu Sarajeva, kao i rezerviste Šabanovića na drugoj strani.

Šest minuta prije kraja odlično je šutirao Mustafić sa nekih 18 metara, ali lopta je prohujala pored vrata Kjosevskog. Zajmović je potom imao najbolju šansu za Želju, ali iz mrtvog ugla, sa metar-dva od gola, nije mogao ništa više učiniti od pucanja u dobro postavljenog Pavlovića. U sudijskom vremenu Bogičević je šutirao glavom nakon kornera, ali lopta je odskakutala daleko pored gola.

I to je bilo sve. Slaba predstava koja sigurno ne može zadovoljiti ljubitelje fudbala, kao ni navijače dva gradska rivala.

Sarajevo – Željezničar 0:0

Stadion “Asim Ferhatović Hase”. Gledalaca oko 5.000. Sudija: Elvis Mujić (Banovići). Žuti kartoni: Bogičević (Željezničar), Velkoski (Sarajevo).

SARAJEVO: Pavlović, Hebibović, Mujakić, Bekić (Šabanović), Adukor, Kuzmanović, Sarić, Crepulja, Ahmetović (Mustafić), Rahmanović (Herić), Velkoski.

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Graovac, Mehremić, Blagojević, Bogičević, Zakarić (Žerić), Osmanković, Vranješ, Hajdarević, Zajmović, Ubiparip (Kajkut).