Sijevali golovi i kartoni u derbiju: Bordo tim na krilima Ahmetovića slavio nad Plemićima

U velikom derbiju šestog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine Sarajevo je rezultatom 4:2 bilo bolje od Zrinjskog.

Asim Ferhatović Hase stadion je ugostio vrlo dobru i zanimljivu utakmicu koju su odigrali Sarajevo i Zrinjski, qa na kraju su mnogo zadovoljniji bili domaći navijači.

Sarajevo je nešto agilnije ušlo u meč, ali većih prilika nije bilo. Izdvojio se pokušaj Krstea Velkoskog, ali bez problema.

Ipak, u 24. minuti Mersudin Ahmetović načinje mrežu Plemića, a samo pet minuta kasnije viđen je i ključni detalj susreta. Dosuđen je jedanaesterac za domaće, a dva žuta kartona dobio je Slobodan Jakovljević.

Iz drugog pokušaja pogodio je Velkoski i tako udvostručio prednost Bordo tima koji je u tim trenucima imao sve u svojim rukama, sigurno vodstvo i igrača više.

No, gosti su do ‘slamke spasa’ došli u trećoj minuti nadoknade. Smušenost odbrane Sarajeva iskoristio je Samir Bekrić i vratio Plemiće u igru.

To je bio rezultat prvog dijela, a u drugom ponovo je Sarajevo bolje zaigralo. Benjamin Tatar je proigrao Ahmetovića koji u 49. minuti postiže novi gol za domaćina.

Nakon što su ponovo došli do dva gola prednosti, fudbaleri Sarajeva su ovaj put igrali dosta zrelije. Kontrolisali su igru i nisu dozvoljavali gostima da se puno ‘razmašu’ na protivničkoj polovini. Nakon svega 12 minuta, kao preslikana akcija, samo sa druge strane napadačkog dijela Sarajeva. Ahmetović ponovo dobija loptu u prostor i ponovo na sličan način realizuje priliku.

Zrinjski je u narednom napadu došao do drugog gola na utakmici. Nemanja Bilbija je pogodio nakon kornera, a onda je proslavio vrlo emotivno, iako je nosio dres koševskog kluba. Navijači su mu odgovorili zvižducima.

U 77. minuti vidjeli smo crveni karton i na drugoj strani, pa su tako obje ekipe zaigrale sa po 10 igrača. Ovaj put pokoškali su se Velkoski i Galić, dobili po žuti karton, ali je Makedoncu to bio drugi. Do kraja se igralo ‘spuštenog garda’, ali gosti nisu uspjeli približiti se pozitivnom rezultatu, pa tako Sarajevo bilježi tri boda.

Sarajevo – Zrinjski 4:2 (Ahmetović 24’, 49’, 61’, Velkoski 31’ / Bekrić 45+3’, Bilbija 64’)

Stadion: Asim Ferhatović Hase. Gledalaca: 3.000. Sudija: Dragan Petrović (Banja Luka). Žuti kartoni: Mujakić, Stanojević, Velkoski (Sarajevo), Stanić, Čirjak, Jakovljević, Todorović, Rustemović (Zrinjski). Crveni kartoni: Velkoski (Sarajevo). Jakovljević (Zrinjski).

Sarajevo: Kovačević, Pidro, Stanojević, Hebibović, Ahmetović, Rahmanović (od 51’ Halilović), Velkoski, Mujakić (od 57’ Mustafić), Adukor, Dupovac, Tatar (od 87’ Bekić).

Zrinjski: Soldo (od 68’ Šutalo), Galić, Barišić (od 72’ Laštro), Čirjak, Stanić, Jović, Todorović, Jakovljević, Rustemović, Filipović, Bilbija.