Prvi veliki korak prema plasmanu na EP: Košarkašice BiH savladale Slovačku u Skenderiji

Ženska košarkaška reprezentacija BiH učinila je taj prvi veliki korak prema plasmanu na Evropsko prvenstvo, kako je već priželjkivao selektor Goran Lojo.

Naše djevojke su na samom otvaranju kvalifikacija, u Skenderiji, savladale prvog favorita grupe A, selekciju Slovačke (79:67), koja je na nedavnom Eurobasketu igrala četvrtfinale.

Slovakinje su tek u uvodnim minutama meča imale prednost (2:7), ostatak susreta protekao je u vodstvu Zmajica.

Zahvaljujući, prije svega, dobro organizovanim napadima, bh. igračice su prvu četvrtinu zaključile s prednošću od 21:18, koju su i u nastavku uspješno povećavale, uz manje oscilacije.

Na poluvrijeme izabranice Gorana Loje otišle su s razlikom od šest poena (41:35), da bi još bolje zaigrale u drugom dijelu susreta te u 35. minuti, trojkom Marice Gajić, stvorile distancu od plus 12 poena (65:53). Tada je postalo jasno da su zlatni bodovi praktično u džepu naše ekipe.

Uz dobar angažman u odbrani i nekoliko dobrih akcina, prednost su podigle i minut prije kraja (76:59) da bi utakmicu okončale s trijumfom od 79:67.

Najefikasnije u redovima BiH bile su kapiten Milica Deura (27) i Marica Gajić (15), kod Slovačke Sabina Oroszova (22).

Narednu utakmicu u kvalifikacijama za EP naše djevojke igraju u srijedu protiv Crne Gore, koja je u 1. kolu kvalifikacija savladala Island u gostima (62:84).