Prošle su 63. godine: Prvi zvanični derbi gradskih rivala odigran na današnji dan

Na današnji dan prije 63 godine, odigran je prvi zvanični sarajevski derbi. FK Sarajevo i FK Željezničar su se susreli u okviru polufinala kvalifikacija Kupa Jugoslavije na području Bosne i Hercegovine, a tim sa Koševa slavio je rezultatom 5:2.

Trebalo je proći gotovo osam godina da se dva sarajevska kluba po prvi put sretnu u jednom takmičarskom susretu. Sarajevo i Željezničar do tada su odigrali ukupno 27 prijateljskih utakmica, u kojima je tim sa Koševa bio nešto uspješniji. Sarajevo je slavilo u 13 mečeva, Željezničaru je pripalo njih 9, dok je ostalih pet susreta završilo bez pobjednika, navodi autor knjige Bordo vremeplov, Semir Zilić.

Prvi zvanični derbi odigran je 12. avgusta 1954. godine na novoizgrađenom stadionu Grbavica, a izabranici Miroslava Brozovića opravdali su ulogu favorita i slavili protiv svog gradskog rivala. Sarajevo je bolje otvorilo susret te u 25. minuti golom Živkova stiglo do vodstva od 1:0. S tim se rezultatom otišlo na odmor, a nakon samo deset minuta igre u nastavku, Nerćes Novo koristi nepažnju odbrane Željezničara i pogađa za 2:0.

Uslijedio je potom period nešto mirnije igre, a onda je u posljednjih dvadeset minuta susreta viđeno još pet pogodaka. Najprije je Sarajevo golovima Živkova iz 70. i Žigantea iz 78. minute stiglo do visokih 4:0, da bi potom Željezničar preko Kulovića i Kurtovića smanjio na 4:2. Najljepši trenutak na susretu dogodio se u 87. minuti, kada je Dobrivoje Živkov nakon lijepog solo prodora, sa vrha šesnaesterca matirao nemoćnog Vrebca i kompletiravši svoj het-trik postavio konačnih 5:2.

Sarajevo se tako plasiralo u finale kvalifikacija za završnicu Kupa Jugoslavije gdje ih je tri dana kasnije očekivao susret sa mostarskim Veležom.