Preminuo jedan od najvećih hrvatskih sportista svih vremena

U noći sa subote na nedjelju u 72. godini preminuo je Dragutin Šurbek, najveći hrvatski stolnoteniser koji je dva puta postajao svjetskim prvakom, a na svjetskim i evropskim prvenstvima osvojio ukupno 36 medalja.

Prvi veliki trofej, tada još anonimni Dragutin Šurbek, osvojio je 1968. godine u Lyonu, iz kojeg se vratio s peharom i naslov pojedinačnog prvaka Evrope. Na Evropskim prvenstvima je “Tigar iz Zagreba” osvojio ukupno 22 odličja (pet zlatnih, pet srebrnih i 12 bronzanih), dok je na Svjetskim prvenstvima zaradio 14 medalja (dvije zlatne, dvije srebrne i deset bronzanih). Oba naslova svjetskog prvaka osvojio je u parovima, 1979. godine u Pjongjangu s Antunom ‘Tovom’ Stipančićem, a 1983. u Tokiju sa Zoranom Kalinićem.

Jedan od najvećih hrvatskih sportista svih vremena, na turnirima širom svijeta trijumfovao je 112 puta, od čega je 42 puta je bio pojedinačni pobjednik, 32 puta je slavio u muškim parovima, četiri puta u mješovitim parovima, a 34 puta u ekipnim takmičenjima.