Papoulis het-trikom srušio Željezničar, Plavi se oprostili od Evrope

Fudbaleri Apollona upisali su pobjedu i u drugom duelu protiv Željezničara, ovaj put rezultatom 3:1, te tako se plasirali u treće pretkolo Evropa lige.

Prvi meč na Grbavici završen je rezultatom 2:1 za Kiprane, uz prilično skromnu igru Željezničara, ali je danas to djelovalo prilično bolje, no jeftini golovi bili su ključ trijumfa.

Već u prvoj minuti Željezničar je došao do kornera. Nakon centaršuta Vranješa, odbrana domaćih je intervenisala, a lopta dolazi do Veselinovića koji griješi i gura u kontru goste.

To je iskoristio Fotis Papoulis i odlično istrčao kontru nakon koje je matirao nemoćnog Vedrana Kjosevskog. Nakon toga voda je ušla ‘u uši’ gostima, pa je tako Apollon imao nekoliko solidnih prilika pred golom Plavih.

Najbolju je propustio Joao Pedro, kada je iz ‘mrtvog ugla’ slobodan udarac završio na prečki gola Željezničara. Imali su domaći još jednu fenomenalnu priliku. Istrčali su novu kontru, ovaj put dva na jedan, ali je Vedran Kjosevski spasio Želju nevjerovatnom intervencijom.

To je dalo krila izabranicima Milomira Odovića koji su u 26. minuti postigli pogodak preko Asima Zeca, ali je on poništen zbog faula u napadu. Blago se poslužio rukama i to je bilo ‘dovoljno’ za sudiju da poništi gol Želji.

No, isti igrač je bio uporan, pa je postigao i gol koji je priznat, ovaj put u 43. minuti. Ponovo korner za goste sa Grbavice, a onda nakon jednog rikošeta lopta dolazi do Zeca koji pogađa i vraća u igru Plave. Rezultatom 1:1 završen je prvi dio igre.

Željo je dobro ušao u drugi dio utakmice. Ivan Čurjurić je pokušao, ali golman domaćih je intervenisao. Nakon toga Plavi su igrali visok presing i djelovalo je da bi to moglo dati rezultat. No, u 56. minuti sve je presjekao jedanaesterac kojeg je skrivio Stojan Vranješ. Siguran realizator bio je Papoulis koji tako postaje dvostruki strijelac.

Taj gol presjekao je igrače Željezniačara koji su fizički, ali i psihički pali i to je dovelo do nekoliko sjajnih prilika za domaće. Ipak, Vedran Kjosevski je branio jednu od utakmica života, pošto je u razmaku od 60. do 80. minute ‘skinuo’ četiri zicer situacije Kiprana.

Ipak, Kjosevski ništa nije mogao u posljednjim minutama susreta, kada je Popoulis postigao het-trik i tako zaključio ovaj dvomeč. Na kraju, konačan rezultat dvomeča je 5:2 za predstavnike Kipra.

Apollon – Željezničar 3:1 (Papoulis 2’, 57’ – p, 90’ / Zec 43’)

Stadion: GSP (Nikozija). Gledalaca: 3.000. Sudija: N. Popov (Bugarska). Žuti kartoni: Papoulis, Pereyra (Apollon), Krpić, Veselinović, Zec, Vranješ (Željezničar).

Apollon: Bruno Vale, Sachetti, Joao Pedro, Roberge, Kyriakou, Papoulis, Schembri (od 46’ Pereyra), Yuste, Adrian Sardinero (od 73’ Bru), Vasiliou, Maglica (od 46’ Zelaya).

Željezničar: Kjosevski, Bogičević, Pavić, Čurjurić, Bakrač, Zec, Krpić, Šehić (od 57’ Stevanović), Šabanadžović (od 62’ Blagojević), Veselinović (od 46’ Zajmović), Vranješ.