Oslabljeni Rocketsi “pali” u trećoj četvrtini: Warriorsi izborili novo finale sa Cavsima

Košarkaši Golden State Warriorsa igrat će u velikom finalu NBA lige četvrtu godinu zaredom, pošto su u sedmom, odlučujućem meču finala Zapada savladali Houston Rocketse na strani 101:92 i sa 4-3 u seriji došli u priliku da brane šampionski prsten.

Poput prethodne tri borbe za titulu, ponovo će im rivali biti Cleveland Cavaliersi.

U “Toyota Centeru” gotovo da je viđen preslikan meč broj šest iz Ouklenda. Ponovo je presudna bila treća dionica, koju su Warriorsi dobili 33:15 (u Ouklendu su istu riješili 33:16), i iz dvocifrenog minusa okrenuli utakmicu u svoju korist.

Do tog trenutka, Houston je bio znatno bolji i sve vrijeme kontrolisao igru. Raspoložen za igru bio je Harden i već u prvoj četvrtini ubacio 14 poena, a u nastavku su mu se priključili Gordon i Capela.

Sa druge strane, Warriorsi nisu ličili na sebe. Razlog tome treba tražiti u činjenici da je Klay Thompson poslije četiri minuta meča ušao u problem sa faulovima. Gosti do poluvremena nisu uspijevali da se povežu u napadu, pravili su velike greške, nije ih išao šut, u odbrani su u pojedinim trenucima imali velike propuste i sve to je dovelo do toga da Houston, poput šestog meča, ode uz dvocifrenu prednost na veliki odmor – 54:43.

Ipak, ekipa iz Ouklenda je u uvodnim minutima drugog poluvremena postepeno topila razliku sjajnom igrom u odbrani. Houston nije uspevao ništa pogoditi u dugom vremenskom intervalu, u tim trenucima je bilo uočljivo koliko im nedostaje Chris Paul (povreda), pa je vrlo brzo GSW prišao na minus 3.

Od tog trenutka, uslijedila je i furiozna igra u napadu, Curry je igrao kao u najboljim danima (ubacivši 14 poena za četvrtinu), priključio mu se i Durant, Warriorsi su preuzeli vodstvo, a kroz nekoliko trenutaka već je bilo plus 9 za njih – 72:63.

U istom ritmu nastavljeno je i u posljednjih 12 minuta. Thompson, Durant i Curry su sipali sa svih strana, dok je Houston u jednom trenutku bio na 27 promašenih trojki u nizu (ukupno 7-44) i u tome treba tražiti razlog poraza.

Crnu seriju prekinuo je Tucker, zatim je pogodio i Gordon vrativši nadu domaćim navijačima. Ipak, posljednji trzaj domaćih ugasili su Durant i Thompson dugim dvojkama, čime su odveli Golden State na plus 10 četiri minuta do kraja i tada je pitanje pobjednika bilo riješeno.

Najbolji u pobjedničkom timu bio je Steph Curry. Sjajni playmaker je bio nadomak triple-doublea, pošto je meč završio sa 27 poena, 10 asistencija i devet skokova. Kevin Durant je pružio još jednu napadački dobru partiju sa 34 poena, uz pet skokova i isto toliko asistencija. Klay Thompson je dodao 19 poena, a Dreymond Green 10 poena, 13 skokova i pet asistencija.

Kod Houstona, James Harden je imao 32 poena, po šest skokova i asistencija i četiri ukradene lopte. Erik Gordon je ubacio 23 poena, uz šest asistencija, Clint Capela je dodao 20 poena i devet skokova, a PJ Tucker 14 poena i 12 uhvaćenih lopti. Preostali igrač iz startne postave, Trevor Ariza meč je završio bez poena.

NBA play-off, finale Zapada: Houston – Golden State 92:101 (3-4).