Neviđeni povratak: Željo prokockao vodstvo od 3:0, Zrinjski dao tri gola u zadnjim minutama

Ogroman korak prema tituli prvaka BiH mogao je napraviti danas sarajevski Željezničar.

Plavi su imali vodstvo od 3:0 do 88. minute susreta u Mostaru, protiv direktnog konkurenta Zrinjskog, a na koncu osvojili samo bod.

Utakmicu je bolje otvorio domaći sastav, sa nekoliko poluprilika, ali hladan tuš je potom uslijedio u osmoj minuti. Po desnoj strani probija Zakarić, šutira iz nezgodne situacije, ali lopta pogađa Barišića i odlazi u mrežu Plemića za veliko slavlje gostiju.

Potom Mostarci kreću još agresivnije prema golu Želje. Veliku šansu u 14. minuti propušta Bilbija koji pogađa vanjski dio mreže iz blizine, a zatim su šuteve oprobali Kadušić i Filipović, ali bez uspjeha.

Novi šok za Zrinjski uslijedio je u 27. minuti. Nakon dobre akcije i asistencije Ubiparipa, iskusni Stojan Vranješ rutinski matira Pirića za 2:0. Do kraja Zrinjski stvara još nekoliko prilika, a Filipović i pogađa prečku iz neobične situacije, ali rezultat se ne mijenja.

Nakon odmora, Zrinjski je i dalje više imao loptu u svom posjedu, ali ipak nešto manje dobrih prilika. Nekoliko puta na visini zadataka bio je i novopečeni reprezentativac BiH Vedran Kjosevski, a posebno vrijedi potcrtati njegovu odličnu intervenciju u 54. minuti, nakon šuta glavom Barišića.

Plemići su imali odličnu šansu i u 75. minuti, ali nakon što ipak nisu uspjeli iskoristiti metež u kaznenom prostoru Želje, Kjosevski je zaplijenio loptu.

Četiri minute prije kraja kreće ludilo. Prvo je dosuđen penal za Željezničar nakon što je Jakovljević srušio Ramovića u kaznenom prostoru. Zakarić pogađa stativu, ali lopta mu se odbija u noge, nakon čega trese mrežu domaćih za 3:0.

I kad se očekivalo da meč bude zaključen ubjedjivim trijumfom gostiju, Plemići režiraju dosad neviđeni povratak u meč. Rezervista Jović je uspio smanjiti na 1:3 u 88. minuti, na asistenciju drugog igrača s klupe, Bekrića. Dva minuta kasnije Aćimović poentira za 2:3.

Duboko u sudijskoj nadoknadi, dešava se autogol Bogičevića za konačnih 3:3 i potpuni šok za goste. Zrinjski spašava bod u situaciji kada su im mnogi upisali poraz.

Zrinjski – Željezničar 3:3

Stadion Pod Bijelim brijegom. Sudija: Dragan Petrović (Banja Luka). Strijelci: Barišić (autogol) u 8. minuti, Vranješ u 27. minuti, Zakarić, Jović u 89., Aćimović u 90., Bogičević (autogol) u 92.

ZRINJSKI: Pirić, Galić, Barišić (Jović), Jakovljević, Kadušić, Čirjak, Pezer, Gržan, Bilbija, Filipović, Handžić (Aćimović).

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Graovac, Stevanović, Bogičević, Mehremić, Hajdarević, Blagojević, Vranješ (Zeba), Zajmović (Ramović), Zakarić, Ubiparip.