Nesanica u Teksasu: Zmajevi bez ispaljenog metka poraženi od Meksika (VIDEO)

Fudbalska reprezentacija BiH poražena je u prijateljskom susretu protiv Meksika, 0:1.

Teško da će se naspavati nogometni reprezentativci BiH nakon utakmice u teksaškom San Antoniju. Zmajevi su poraženi od Meksika (0:1), i to u meču u kojem skoro da nisu napravili čestite prilike.

Selektor Robert Prosinečki sigurno je i u sinoćnjoj utakmici mogao pronaći neke pozitivne stvari, ali i vidjeti brojne mane ovog, nabrzinu sklopljenog, nacionalnog tima.Ako ništa drugo, ovo je svakako bilo zanimljivo iskustvo, kako za njega, tako i za igrače koji su dobili priliku na američkoj turneji.

S druge strane, Meksiko se predstavio kao puno ozbiljnija reprezentacija nego Sjedinjene Države, protiv kojih su bh. fudbaleri remizirali tri dana ranije (0:0).

Prvo poluvrijeme utakmice u San Antoniju nije ponudilo mnogo. Uglavnom se svodilo na jalove napade, s tim da je Meksiko bio za nijansu konkretniji. Srećom, odbrana BiH je bila na nivou zadatka u tom dijelu igre.

Meksikanci su vrlo agresivno ušli u susret, u prvim minutama stvorili nekoliko poluprilika, a najbolju šansu imao je Giovanni Dos Santos. Srećom, bivši igrač Barcelone šutira mlako iz dobre pozicije, Šehić bez problema prima loptu u naručje.

Prvi (neprecizan) šut prema golu reprezentacija BiH je imala u 11. minuti (Zakarić), a najbolju šansu četiri minute kasnije, kada Lončar glavom iz dobre pozicije šutira pored vrata golmana Cote.

Igra se smirila u narednih pola sata, nije bilo naročitih uzbuđenja.  Meksiko je uglavnom pokušavao nešto iskombinovati u šesnaestercu BiH, Zmajevi prijetili slabašnim udarcima s dvadesetak metara.

Sombrerosi dobro otvaraju i drugo poluvrijeme, ali, srećom, šutevi Arauja i Aquina odlaze pored, odnosno iznad gola u 49. i 52. minuti. Udarce su potom iz daljine oprobali Gallardo i Jonathan Dos Santos, ali bezuspješno.

Ipak, Meksiko pronalazi put do mreže Zmajeva. Strijelac u 65. minuti je Hugo Ayala, koji glavom pogađa naš gol nakon kornera. Neodlučan je bio Pirić prilikom izlaska, ostao je ukopan kod pogotka.

Meksikanci su potom još nekoliko puta zaprijetili, ali bez učinka, dok Zmajevi nisu uspjevali pohvatati konce igre. Uglavnom su se branili.

Nadu da bismo mogli nešto ozbiljnije napraviti ugasio je Bekrić drugim žutim kartonom (83. minut). Nismo uspjevali ništa napraviti ni sa 11 igrača, a kamoli sa jednim manje…

Za ljubitelje statistike – Meksiko je imao apsolutnu prevlast u posjedu lopte (68 posto, BiH 32 posto), Zmajevi tokom utakmice nisu uputili nijedan šut u okvir gola.

BiH – Meksiko 0:1 (Ayala 65)

BiH: Šehić (Pirić), D. Todorović, Graovac, Medunjanin, Bekić, Tomić (Beširović), Sarić (Šećerović), Lončar (Šećerović), Menalo (Ćavar), Zakarić (O. Todorović), Ahmetović (Koljić).

MEKSIKO: Cota, Rodriguez, Ayala, Alanis (Araujo), Gallardo, Molina (J. Hernandez), G. dos Santos (Aquino), Pineda (J. Dos Santos), Vela, Martin, E. Hernandez (Molina).