Nakon uzbudljive završnice u petom meču: Boston izborio finale Istoka

Boston Celticsi sa 4-1 u seriji eliminisali su Philadelphiju i plasirali se u finale Istočne konferencije, gdje će drugu godinu zaredom igrati sa Clevelandom.

Celticsi su na svom terenu u TD Gardenu slavili 114:112.

U još jednoj fantastičnoj utakmici ove serije, koja je oživjela staro rivalstvo dva tima, Boston je imao plus devet na poluvremenu, da bi Sixersi u trećoj četvrtini uspjeli stići rivala, serijom 11-3 smanjuju na 78:74.

Na kraju četvrtine JJ Redick odvodi goste na samo minus jedan uoči posljednjih 12 minuta.

Dario Šarić je sjajno igrao u odlučujućim momentima, njegovom trojkom na nešto više od dva minuta do kraja Phila je povela 103:102.

U uzbudljivoj završnici, Jayson Tatum donosi prednost Celticsi 111:109, a Embiid u narednom napadu ne pogađa za izjednačenje.

Roziwr je hladnokrvan sa linije slobodnih bacanja za 113:109, ali Redick brzom trojkom smanjuje na samo minus jedan.

Smart je fauliran, pogodio je drugo bacanje, a potom je presjekao dug pas gostiju u posljednjoj sekundi i definitivno odveo svoj tim u novo finale Istoka.

Jayson Tatum je bio najbolji kod pobjednika sa 25 poena, Jaylen Brown je postigao 24, Terry Rozier 17, Al Horford 15 poena.

Philadelphiji nije pomoglo ni 27 poena i deset skokova Darija Šarića, 27 poena i 12 uhvaćenih lopti Embiida, kao ni Ben Simmons koji je imao 18 poena, osam skokova i šest asistencija.

NBA play-off, polufinale Istoka: Boston – Philadelphia 114:112 (4-1).