Najsretniji dan za Juventine, tuga i nevjerica Nerazzurra: Titula je crno-bijela

Za sve ljubitelje Calcia, 5. maj 2002. godine, ostat će upamćen kao jedan od nezaboravnih datuma u novijoj historiji Serija A. Juventus je u posljednjem kolu pobjedom protiv Udinesea 0:2 osigurao 26. Scudetto.

Ipak, to ne bi bilo toliko čudno, da osvajanju novog Scudetta Stare dame nije prethodlia prava i do tada neviđena drama. Prethodne dvije godine Juventus je gubio naslov prvaka u posljednjem kolu; prvo od Lazija, pa onda od Rome. Ipak, u Udinama 2002. godine se sve vratilo, Lippi je “ugledao Papu” na Friuliju, a Juve je u velikom stilu osvojio Scudetto.

Tri kola prije kraja, Inter je gostovao kod Chieva i vodio je sa 2:1 do samog finiša, dok je Juve igrao neriješeno 0:0 protiv Piacenze. Ti rezultati bi značili da da Inter pred posljednja dva kola, ima pet bodova prednosti u odnosu na Staru damu, ali tako nije završilo. Chievo je u jednom od posljednjih napada uspio izjednačiti na Bentegodiju na 2:2, dok je Nedved fantastičnim golom u finišu donio tri boda Juventusu u Piacenzi, pa je u tome trenutku Inter imao 66 bodova, Juve 65, a Roma 64.

U narednom kolu su sve ekipe slavile i oči posljednjeg kola, Inter je bio vodeći sa bodom prednosti u odnosu na Juve i dva u odnosu na Romu i sve je bilo spremno za proslavu titule Nerazzurra, prve još od 1989. godine, obzirom da su gostovali u Rimu, kod inače “prijateljskog” Lazia.

Juve je već u prvih 15 minuta riješio sve dileme oko pobjednika u Udinama i golovima Trezegueta i Del Piera je vodio 2:0, a na Olimpicu se odvijala prva drama. Inter je dva puta vodio golovima Di Biagija i Vierija i na poluvremenu je bilo 1:2 i titula je bila u rukama tima iz Milana. Ipak, u nastavku utakmice se desio veliki preokret, a golovima Poborskog (2), Simeonea i S. Inzaghija, Lazio je došao do neočekivane pobjede od 4:2. Roma je pobijedila na gostovanju Torino (0:1) i na kraju je završila kao druga, a Juve je 26. put u svojoj historiji postao prvak Italije.

I voditelji na RAI-u su bili u šoku, obzirom da je sve bilo spremno za feštu Nerrazzura, a na kraju je uslijedilo veliko slavlje tifoza Juventusa. Inter je ostao poražen, a Bianconeri su u triler završnici došli do Scudetta. Ostale su zapamćene suze Ronalda i tuga i nevjerica navijača Intera, kao i veliko slavlje igrača i navijača Juventusa.