Na današnji dan, prije 29 godina, FK Borac stigao do najznačajnijeg trofeja u historiji

Na današnji dan, prije 29 godina, Fudbalski klub Borac je stigao do možda i najznačajnijeg trofeja u 91 godini dugoj klupskoj historiji. Naime, 11. maja 1988. godine, pobjedom u finalu nad Crvenom zvezdom (1:0), u utakmici odigranoj na stadionu JNA u Beogradu, izabranici tadašnjeg trenera Husnije Fazlića su osvojili Kup Jugoslavije!

Ostaće vječno zabilježeno da je Borac, koji je 14 godina ranije u finalnom meču poražen od splitskog Hajduka, bio jedini jugoslovenski drugoligaš kojem je pošlo za rukom da prigrli trofej Kupa maršala Tita!

Trenutak odluke dogodio se u 60. minutu, kada je Stojan Mabašić povukao napad Borca i potom uposlio Zvonka Lipovca, koji je loptu proslijedio do Amira Durgugovića. Isti je uputio sjajan centaršut sa desne strane, a najviši u skoku pred golom Crvene zvezde bio je Senad Lupić.

Do izjednačenja su Beograđani mogli u 80. minutu, kada je glavni sudija Blažo Zuber iz Bačke Topole poklonio penal nakon što je u šesnaestercu Borca pao Milojević poslije duela sa Bilbijom. Kontakta nije bilo, što je bilo evidentno i na TV prenosu, a isti je vidio samo Zuber, koji je, uprkos buri protesta Borčevih fudbalera, pokazao na bijelu tačku.

Odgovornost da izvede jedanaesterac preuzeo je Dragan Stojković, ali je loptu, nakon pokušaja „panenke“, lako, na sredini gola, uhvatio golman Slobodan Karalić i pobjedonosno je ispucao u polje!

Do kraja meča, promjene rezultata nije bilo, pa je Borac, predvođen kapitenom Damirom Špicom, mogao da krene sa slavljem!