Kup Mirze Delibašića: Igokea savladala Spars u finalu i po sedmi put osvojila trofej

Igokea je odbranila titulu osvajača Kupa BiH za košarkaše, takmičenja koje od ove sezone nosi naziv najvećeg bh. košarkaša svih vremena, Mirze Delibašića.

U finalu završnog turnira, upriličenog u Laktašima, domaći tim savladao je ekipu Sparsa, 78:63 te tako po sedmi put (peti zaredom) došao do ovog trofeja.

Sarajevska ekipa je bila ravnopravan protivnik u prvoj četvrtini, gosti su čak imali priliku zaključiti tu dionicu sa vodstvom, ali je Danilo Anđušić trojkom postavio 18:16 za Igokeu na isteku prvih 10 minuta.

U drugoj četvrtini raspucanom Anđušiću priključio se Marko Luković te je upravo u tom periodu prelomljena utakmica. Vanjskim šutevima Igosi su podizali prednost, da bi u 18. minuti “pobjegli” na 40:25, a poluvrijeme zaključili sa +13 (48:35).

Nakon što su u 26. minuti košarkaši domaćeg tima ostvarili prednost od 53:37 djelovalo je da će rutinski privesti posao kraju. Međutim, Sparsi se bude, Protić veže dvije trojke, a zatim i poenima Kamenjaša gosti smanjuju na 60:54 u 33. minuti.

Ipak, to je bilo sve od sarajevske ekipe, koja je serijom diletantskih grešaka (Kamenjašu u čistom prodoru zakucavanje “iskače” iz obruča, u sljedećem napadu Igokea bilježi koš-faul) dozvolila Igokei da na krilima Save Lešića ponovo stvori komfornije vodstvo, koje domaći do kraja uspješno održavaju i zaključuju susret sa trijumfom od 78:63.

Najefikasniji u redovima pobjedničćkog sastava bili su Marko Luković (21 poen), Savo Lešić (20) i Danilo Anđušić (14), a kod Sparsa Nemanja Protić (15) i Fahrudin Manjgafić (11).