James i Horford riješili dvije drame na Istoku: Cavsi i Celticsi poveli sa po 3-0

Cleveland Cavaliersi slavili su u trećem meču polufinalne serije Istične konferencije kod kuće protiv Toronto Raptorsa 105:103 košem LeBrona Jamesa u posljednjim trenucima. Time su poveli 3-0 i najavili brz završetak serije.

Cleveland Cavaliersi slavili su u trećem meču polufinalne serije Istočne konferencije kod kuće protiv Toronto Raptorsa 105:103 košem LeBrona Jamesa u posljednjim trenucima. Time su poveli 3-0 i najavili brz završetak serije.

Cavsi su bili dominantni prvo poluvrijeme, koje su završili sa +15. Ni poslije treće četvrtine nije djelovalo da pobjeda može da im izmakne. Međutim, sve se promijenilo u posljednjih 10 minuta. Cleveland je ušao sa prednošću od 14 poena razlike (79:65), ali onda su Raptorsi ozbiljno proigrali. Rapidno su topili zaostatak, da bi OG Anunoby osam sekundi prije kraja pogodio trojku za izjednačenje 103:103.

Praktično su se već svi spremali za produžetak, ali samo se James spremao za posljednji napad. Za osam sekundi je prešao cijeli teren i izvanrednim floperom iz nimalo lake pozicije pogodio koš i samim tim donio veliku pobjedu Cavsima.

Pored tog koša James je bio najefikasniji sa 38 poena, imao je i sedam asistencija, šest skokova, tri ukradene i četiri izgubljene lopte. Podršku je imao u  Kevinu Loveu (21 poen i 16 skokova), kao i u Kyleu Korveru sa 18 pogodaka. Kod Toronta Kyle Lowry zabilježio je 27 poena i sedam asistencija, a već spomenuti Anunoby imao je 18 poena uz četiri trojke iz sedam pokušaja.

U veoma neizvjesnoj trećoj utakmici u drugom polufinalnom paru Istoka Boston je kao gost savladao Philadelphiju poslije produžetka 101:98 i došao do prednosti od 3-0 u seriji, koju niko nikada u NBA play-offu nije nadoknadio.

Heroj pobjede gostiju bio je Al Horford, koji je postigao posljednja četiri poena, od čega koš pet sekundi prije kraja produžetka za preokret. Poslije tog koša tragičar Ben Simmons izgubio je loptu, drugu u produžetku i dozvolio Horfordu da sa linije slobodnih bacanja potvrdi trijumf. Prije toga u 48 minuta vodio se pravi rat u gradu bratske ljubavi.

Celticsi su bili bolji u prvom poluvremenu, imali su i dvocifrenu prednost, ali se domaćin vratio i viđena je prava drama u finišu. Phila je nepuni minut prije kraja povela 87:85, ali je u kratkom vremenskom intervalu primila četiri poena i djelovalo je da će Boston odnijeti pobjedu. Ipak, Marco Belinelli, koji je sjajno igrao u finišu, postigao je koš za produžetak. A u njemu su Sixersi vodili 98:94, ali su dozvolili da za 65 sekundi primi čak sedam poena i na kraju su izgubili, praktično dobijen meč.

Kod Celticsi Jayson Tatum je postigao 24 poena, Terry Rozier 18 poena, uz ukradenu loptu kod vodstva Philadelphije 98:96 40-ak sekundi prije kraja. Na drugoj strani Joel Embiid je zabilježio 22 poena i 19 skokova.

NBA play-off, polufinale Istoka: Cleveland – Toronto 105:103 (3-0), Philadelphia – Boston 98:101 (0-3).