Hrabre Zmajice poražene nakon tri produžetka: Vrata EP ipak su i dalje otvorena

Kakva drama, kakva utakmica u Ružomberoku, u sklopu 4. kola kvalifikacija za Eurobasket. Ženska košarkaška reprezentacija BiH na kraju je ipak poražena (95:100), ali nakon žestokog otpora i čak tri produžetka.

U cijeloj priči ipak postoji dobra vijest – izabranice Gorana Loje nisu izgubile razlikom većom od 12 poena. To im daje nadu da će, ukoliko ostvare pobjede nad Crnom Gorom kod kuće i Islandom u gostima, što je realan scenarij, ipak vidjeti EP.

Ovog puta bila je to znatno drugačija utakmica od one u Skenderiji, u kojoj su Zmajice slavile sa 79:67, ne samo zbog činjenice da su Slovakinje bile u ulozi domaćeg tima, već i znatno pojačane sa nekoliko iskusnijih košarkašica u odnosu na susret iz 1. kola kvalifikacija za EP.

Uvodne minute meča u Ružomberoku protekle su izjednačenoj igri, ekipe su se uglavnom smjenjivale u vodstvu, da bi prvih 10 minuta bilo zaključeno minimalnim vodstvom BiH od 17:16.

Druga četvrtina ponudila je potom izvrsnu partiju Zmajica, koje su, najviše zahvaljujući trojkama kapitenke Milice Deure u 16. minuti imale prednost od 10 poena (33:23). No, uslijedio je pad u igri, nekoliko nesmotreno izgubljenih lopti, što su Slovakinje iskoristile da naprave seriju 10-0 i izjednače (35:35). Srećom, na odmor košarkašice BiH ipak odlaze sa prednošću od 38:35, poenima Tamare Kapor (koš i dodatno bacanje).

Početak drugog dijela protiče ponovo u rezultatskoj klackalici, ali četvrtinu ovog puta Slovakinje završavaju sa vodstvom (52:51), uz nekoliko dobrih dionica Zofije Hruščakove, igračice koja je prije nekoliko godina bila draftovana za WNBA ligu (Phoenix Mercury).

Na nešto opipljiviju prednost BiH ponovo odlazi u 33. minuti, novom trojkom Deure za vodstvo od 56:52, a potom poenima Marice Gajić i Nikoline Delić naše igračice ostvaruju plus 8, minutu kasnije (62:54). Sjajna Deura zatim pogađa za devet razlike (65:56), ali Hruščakova i Oroszova ponovo vraćaju Slovakinje u igru, koje smanjuju na 65:67 dvije minute prije kraja.

Izjednačenje se desilo u 39. minuti (Hruščakova), da bi domaće igračice povele trojkom Remenarove (70:67). Kapor zatim smanjuje na 69:70, da bi dvije sekunde prije kraja Marica Gajić stala na liniju slobodnih bacanja. Pogodila je jedno, za egal od 70:70 i produžetak.

Dodatnih pet minuta donosi, očekivano, dramu. Naše košarkašice su imale u nekoliko navrata plus od tri poena, da bi u zadnji minut prvog nastavka ušle sa minimalnom prednošću (79:78). Potom Slamova pogađa i dobija slobodno bacanje, koje realizuje za vodstvo Slovačke od 81:79, ali zatim Gajić postavlja 81:81, također iz penala, za novi produžetak.

Novi nastavak, novi triler. I ponovo, uglavnom, igra “koš za koš”. Prije završetka je ostalo devet sekundi, kada je Felixova pogodila dva bacanja za prednost Slovačke od 88:86. Uslijedio je napad BiH, u kojem je Gajić ponovo izjednačila za treći produžetak.

U trećem produžetku bilo je očigledno da je Zmajice sustigao umor. U zadnji minut domaće ulaze sa plus tri, da bi Slamova pogodila za 98:93, nakon čega je bilo jasno da je ostalo premalo vremena, ali i snage našoj ekipi, za preokret. Meč je zaključen trijumfom Slovakinja od 100:95.

Ipak, bila je to partija za svaku pohvalu izabranica Gorana Loje, a utjehu im može upravo predstavljati činjenica da su vrata EP i dalje otvorena.

Fantastičnu partiju pružila je Marica Gajić, upisavši čak 39 poena i 19 skokova! Podršku je imala u Deuri (23). Slamova (19) i Hruščakova (18) najefikasnije kod Slovačke.

U drugom susretu 4. kola grupe A, Crna Gora je očekivano savladala Island, 69:37.