Houston i Golden State ušli u finale Zapada pobjedama u seriji od 4-1

Houston je u polufinalu play-offa NBA lige. Za Utah je sezona završena porazom od 4-1 u seriji.

Peti meč donio je nova uzbuđenja, ali i četvrtu pobjedu Rocketsa u seriji do koje su došli rezultatom 112:102 najviše zahvaljujući upornom i razigranom Chrisu Paulu. Za sjajnoj playa ovo je prvo finale konferencije.

Houston je većim dijelom meča, ako izuzmemo Chrisa Paula i PJ Tuckera izgledao mlako i nezainteresovano, ali na kraju je presudio napadački kvalitet Rocketsa.

Houston je vodio tokom prvog poluvremena i imali su osam poena prednosti na poluvremenu. Utah je zaigrala značajno bolje u trećoj dionici u kojoj ih je predvodio Donovan Mitchell i u posljednjih 12 minuta ušla sa +3. Na kraju se ispostavilo nedovoljno jer je Paul odlučio da je ovo sezona u kojoj će igrati finale konferencije te je praktično sam Houstonu donio pobjedu.

Posljednja četvrtina donijela je veliku borbu. Loša serija Houstona iz treće četvrtine je završena, a Chris Paul je držao svoj tim u igri nevjerovatnim poenima.

Sredinu završne četvrtine obilježila je i povreda Donovana Mitchella koji je pokrenuo Utah sjajnom igrom u trećoj četvrtini. Sudar koljeno o koljeno nije izgledao tako teško, ali Mitchell je uz pomoć saigrača napustio teren i za njega je meč bio završen.

Paul je postigao 41 poen uz 10 asistencija za double-double, a dodao je i sedam skokova i jednu blokadu. Tucker ga je pratio sa 19 poena, šest skokova i dvije asistencije, a dvocifren u pobjedi Hjustona bio je još James Harden koji je meč završio sa 18 poena, po četiri skoka i asistencije i dvije ukradene lopte.

Donovan Mitchell je u prvom poluvremenu postigao dva poena, uz šut iz igre 1 od pet. U trećoj četvrtini je eksplodirao i postigao 22 poena uz šut iz igre osam od 11. On je sa ukupno 24 poena, četiri skoka i devet asistencija bio najefikasniji u Jazzu.

Golden State je također zaključio polufinale Zapada pobjedom za 4-1 u seriji protiv New Orleansa.

U petoj utakmici, Pelicansi su bili ravnopravan takmac tek u prvom poluvremenu, ostatak susreta je ponudio jednosmjernu ulicu i konačni trijumf domaćih od 113:104. Warriorsi su imali i više od 20 poena prednosti u jednom trenutku, u zadnjoj četvrtini New Orleans je tek smanjio razliku.

Sjajne partije pružili su Steph Curry (28 poena), Kevin Durant (24) i Klay Thompson (23) u redovima pobjedničkog tima, kod Pelicansa daleko najbolji Anthony Davis (34 poena, 19 skokova).

NBA play-off, polufinale Zapada: Golden State – New Orleans 113:104 (4-1), Houston – Utah 112:102 (4-1).