Grupe E i F: Sedmica Liverpoola u Mariboru, City treba poslati cvijeće Mertensu

Veoma važne pobjede u grupama E i F ostvarile su ekipe iz bivšeg "sovjetskog bloka", Spartak iz Moskve i Shakhtar iz Donjecka, dok su uspješni bili i engleski predstavnici u Ligi prvaka.

Grupa E

Maribor – Liverpool 0:7

Očekivalo se da slovenski prvak bude poražen, ali ovako ubjedljivo… Mreža domaćina načeta je već u 4. minuti, kada je nakon dobrog prodora i asistencije Salaha poentirao Roberto Firmino. Mrežu Maribora do kraja meča nastavili su puniti Coutinho (13. minut),Salah (19. i 40.), zatim ponovo Firmino (54.), Oxlade-Chamberlain (86.) i na kraju Alexander-Arnold (90.).

Spartak – Sevilla 5:1

Ubjedljiva i važna pobjeda Moskovljana u borbi za prve dvije pozicije grupe E. Jedan od najboljih nogometaša Spartaka Quincy Promes doveo je domaćine u vodstvo pogotkom glavom (18. minut), da bi izjednačio danski defanzivac Simon Kjaer u 30. minuti. No, ostatak meča je bio jednosmjerna ulica. Spartak je ponovo došao u prednost preko Melgareja u 58. minuti, a visoku pobjedu su potom potvrdili Glushakov (67.), Luiz Adriano (74.) i ponovo Promes (90.).

Grupa F

Feyenoord – Shakhtar 1:2

Izuzetno bitan trijumf za Ukrajince koji bi im, u najgorem slučaju, trebao biti ulaznica za nastavak takmičenja u Evropskoj ligi. Poveo je holandski tim, glavom je mrežu gostiju zatresao Berghuis, ali preokret je režirao sjajni brazilski veznjak Bernard. Prvo je u 24. minuti na asistenciju sunarodnjaka Freda izjednačio, a potom, u 54. minuti, donio velika tri boda Shakhtaru.

Manchester City – Napoli 2:1

City je silovito otvorio susret, već u 13. minuti bilo je 2:0. Prvo je Sterling odlično reagovao na jedan “odbijanac” (9. minut), a četiri minute kasnije Gabriel Jesus udvostručio prednost. Nešto kasnije je De Bruyne pogodio prečku, da bi u 38. minuti bio sviran penal za goste. No, mlaki šut Driesa Mertensa odbranio je Ederson. U 73. minuti novi jedanaesterac za Napoli, kojeg je ovog puta s uspjehom izveo Amadou Diawara… No, to je bilo sve, ostalo je 2:1 za domaće, Napolitancima ostaje da žale za Mertensovim neiskorištenim udarcem s bijele tačke.