Grupe E i F: Napoli se oprostio od Lige prvaka, Liverpool konačno u osmini finala!

Večeras je kompletirano šesto kolo grupne faze Lige prvaka i u grupama E i F, te smo tako saznali imena ekipa koje su se plasirale u osminu finala najelitnijeg takmičenja u Evropi.

Grupa E:

Liverpool – Spartak M. 7:0

Redsi su se vratili u Ligu prvaka i na najbolji mogući način trasirali put u osminu finala nakon dugog perioda. Imali su sve u svojim rukama, a pobjeda protiv prvaka Rusije na svom terenu garantovala im je mjesto broj jedan u grupi E. Do nje su došli na isuviše lagan način.

Već nakon 19 minuta sve je bilo riješeno jer su Redsi imali tri gola prednosti. Već u četvrtoj minuti Coutinho je pogodio sa bijele tačke, a onda je u 15. udvostručio vodstvo domaćih iz igre. Samo četiri minute kasnije Roberto Firmino pogađa i već tada je bilo jasno ko će biti prvi u ovoj grupi. U drugom poluvremenu još četiri pogotka Liverpoola. Dva je postigao Sadio Mane, a Coutinho je kompletirao het-trik. Tačku na susret stavio je raspucani Mohamed Salah u posljednjim sekundama.

Maribor – Sevilla 1:1

Sevilla je u Sloveniju stigla s jasnim ciljem, a to je da bez puno muke ovjeri plasman u osminu finala, do čeg su i uspjeli doći. Istina, na malo teži način pošto su fudbaleri Maribora gotovo tokom cijele utakmice imali gol prednosti koji je donio Tavares u 10. minuti.

Ipak, Paolo Henrique Ganso golom 15 minuta prije kraja donosi remi Sevilli, iako im gol nije bio potreban s obzirom na rezultat utakmice sa Anfielda. Završeno je rezultatom 1:1.

Grupa F:

Shakhtar – Manchester City 2:1

Ukrajinci su na svom terenu imali priliku da pobjedom ovjere plasman u Ligu prvaka i to protiv osvajača grupe, Manchester Cityja. Pep Guardiola je razočarao navijače Napolija koji je ovisio od ovog rezultata, pošto je izveo neprepoznatljiv sastav svog tima. To je iskoristio Shakhtar i slavio rezultatom 2:0, a oba pogotka stigla su u prvom dijelu.

U 26. minuti Bernard je pogodio za veliko vodstvo Rudara, a samo pet minuta kasnije Ismaily ovjerava trijumf Shakhtara. U posljednjim sekundama susreta Aguero je pogodio sa bijele tačke, ali to nije utjecalo na pobjednika.  Tako je ukrajinski tim ponovo prošao u osminu finala, dok je izvisila ekipa Napolija.

Feyenoord – Napoli 2:1

Ekipa podno Vezuva nije imala sve u svojim rukama uoči posljednjeg kola, pošto su čekali rezultat iz Ukrajine koji im nije išao na ruku. U takvoj konstalaciji snaga stigao je poraz izabranika Maurizija Sarrija na De Kuipu u Roterdamu, što na kraju znači da je Napoli grupu završio na trećem mjestu i ide u Evropsku ligu.

Već u drugoj minuti Piotr Zielinski pogodio je za vodstvo gostiju, ali je slavlje trajalo samo pola sata. Tada je Nicolas Jorgensen pogodio za poravnanje rezultata ekipi koja je osvojila titulu u Erediviziji, no, istovremeno, na drugoj utakmici Shakhtar je postigao dva gola i tada su Italijani znali da su veoma daleko od dalje promocije. Konačan rezultat, kada je sve već bilo jasno, postavio je Jeremiah St Juste u sudijskoj nadoknadi.