Sport Centar

Francuska u produžetku savladala Rusiju, Bosnićeva Švedska šokirala Turke

Francuzi su u okviru kvalifikacija za SP u Kini 2019. godine dočekali ekipu Rusije i nakon produžetaka stigli do trijumfa od 75:74.

Francuska u produžetku savladala Rusiju, Bosnićeva Švedska šokirala Turke

Francuzi su u okviru kvalifikacija za SP u Kini 2019. godine dočekali ekipu Rusije i nakon produžetka stigli do trijumfa od 75:74.

Prva četvrtina susreta je bila veoma zanimljiva, te se sa 12:12 ušlo u drugi period igre, u kojem su Rusi imali nešto više od igre pa su sa prednosti od pola koša otišli na odmor. U drugom poluvremenu ujednačena partija obje ekipe, vladale su čvrste odbrane te se nakon rezultata 61:61 ušlo u produžetke.

U dodatnih pet minuta Francuzi su bili za nijansu mirnije ruke te slavili pobjedu od 75:74. Rusi su imali tri sekunde za zadnji napad, ali nespretno su ga izveli, izgubili loptu i trijumf je pripao Trikolorima.

Francuze je do pobjede vodio veteran Boris Diaw koji je susret završio sa 23 poena, 7 skokova i 7 asistencija. Ujedno je ubacio i posljednje poene za domaće u zadnjim sekundama. U redovima Rusije Kulagin je ubacio 17 poena.

U našoj grupi sada su prvi Trikolori sa sve tri pobjede, BiH je druga sa dvije, Rusi treći sa jednom, Belgija posljednja, bez trijumfa.

Vrijedi izdvojiti i iznenađujuću pobjedu Švedske, koju vodi Vedran Bosnić, nad favoriziranom Turskom, 59:58, uz dobru partiju Spiresa (16) i Erikssona (13).

Šveđani su imali 13 poena prednosti (58:45) u zasnjih pet minuta, ali Turci prave seriju od 13-1. Imali su gosti i šut za pobjedu, ali pokušaj Sanlija je ostao na obruču.

Grupa A

Rezultati: Bjelorusija – Španija 82:84, Crna Gora – Slovenija 63:75. Poredak: 1. Španija 3-0, 2. Slovenija 2-1, 3. Crna Gora 1-2, 4. Bjelorusija 0-3.

Grupa B

Rezultati: Švedska – Turska 59:58, Latvija – Ukrajina 68:82. Poredak: 1. Turska 2-1, 2. Ukrajina 2-1, 3. Latvija 1-2, 4. Švedska 1-2.

Grupa C

Rezultati: Poljska – Kosovo 90:62, Litvanija – Mađarska 80:75. Poredak: 1. Litvanija 3-0, 2. Poljska 2-1, 3. Mađarska 1-2, 4. Kosovo 0-3.

Grupa D

Rezultati: Hrvatska – Rumunija 56:58, Italija – Holandija 80:62. Poredak: 1. Italija 3-0, 2. Rumunija 2-1, 3. Holandija 1-2, 4. Hrvatska 0-3.

Grupa E

Rezultati: BiH – Belgija 72:70, Francuska – Rusija 75:74. Poredak: 1. Francuska 3-0, 2. BiH 2-1, 3. Rusija 1-2, 4. Belgija 0-3.

Grupa F

Rezultati: Bugarska – Češka 76:78, Island – Finska 81:76. Poredak: 1. Češka 3-0, 2. Bugarska 1-2, 3. Finska 1-2, 4. Island 1-2.

Grupa G

Rezultati: Njemačka – Srbija 79:74, Austrija -Gruzija 64:78. Poredak: 1. Njemačka 3-0, 2. Srbija 2-1, 3. Gruzija 1-2, 4. Austrija 0-3.

Grupa H

Rezultati: Grčka – Estonija 87:75, Izrael – Velika Britanija 82:75. Poredak: 1. Grčka 3-0, 2. Izrael 2-1, 3. Estonija 1-2, 4. Velika Britanija 0-3.

francuskagrupa erusija
KOMENTARI

KOMENTARI