Drugo lice Houstona: Rocketsi deklasirali prvake za 1-1 u finalu Zapada

Košarkaši Houstona pobijedili su Golden State sa 127:105 u drugoj utakmici finala Zapadne konferencije NBA lige i izjednačili rezultat u seriji na 1-1.

Najbolji tim regularnog dijela sezone odigrao je mnogo bolje nego prije dva dana kada je pred svojim navijačima poražen od Warriorsa, a pored odlične defanzive Rakete su briljirale i u napadu, posebno u šutu za tri poena.

Aktuelni šampion će biti domaćin u sljedeće dvije utakmice 21.i 23. maja.

Houston je serijom 10-3 u finišu prve četvrtine najavio odličnu napadačku večer, a prvi put su dvocifrenu prednost imali kod rezultata 38:26. Gosti su se uspjeli vratiti, Klay Thompson je tek u 18. minuti postigao prvi koš za 40:35, ali su trojkama odgovorili Chris Paul i PJ Tucker (46:35). Ubrzo je Eric Gordon ubacio desetu trojku za svoj tim za 54:40 u u 20. minutu.

Rocketsi su na poluvreme otišli sa +14 (64:50), uz šut za tri 10-23, 15 poena Arize, odnosno po 14 Tuckera i Hardena… Sa druge strane Kevin Durant je zabilježio 18 poena, a ostali starteri (Green, Iguodala, Curry i Thompsom) Golden Statea zajedno 19.

U trećoj četvrtini probuđeni Chris Paul je održavao dvocifrenu prednost ekipe iz Teksasa i u ovom dijelu utakmice postigao je 11 poena. Warriorsi su igrali slabo, ali su sve do polovine posljednjeg perioda gajili nadu da mogu do preokreta i duplog breaka.

Ipak, serijom 11-0 uz po ubačenu trojku Gordona, Tuckera i Hardena na 6:39 minuta prije kraja na semaforu je pisalo 111:89 za Houston. To je bio kraj.

Rakete su trojke šutirale 16-42, rezervista Gordon i Harden sa po 27 poena bili su najefikasniji, Tucker je sa 22 poena ostvario rekord karijere u play-offu, Trevor Ariza je dodao 19, uz 6 asistencija, a Paul 16, 4 skoka i 6 asistencija.

Kod Warriorsa jedini raspoložen je bio Kevin Durant sa 38 poena, Steph Curry je upisao 16, a Klay Thompson samo 8.

NBA play-off, finale Zapada: Houston – Golden State 127:105 (1-1).