Drama u majstorici: O’Brienova mirna ruka odvela Bosnu u Drugu ABA ligu

U krcatoj maloj dvorani KSC Skenderija odigrana je treća, odlučujuća, utakmica play-offa između Bosne Royal i Sparsa u borbi za treće mjesto Prvenstva BiH, koje vodi u regionalno takmičenje. Potpuno razumljivo, meč je bio ispunjen nervozom, neshvatljim promašajima, ali i velikom borbom ispod oba obruča.

Na kraju velike drame slavila je Bosna Royal, 71:67, koja je tako spasila sezonu i ostvarila plasman u Drugu ABA ligu.

Bosnini košarkaši odlično otvaraju susret, već u trećoj minuti realizuju nekoliko kontri za 9:0. No, trener Sparsa Ivan Opačak potom zove time-out i postiže efekat, s obzirom da njegova ekipa, uz nekoliko dobrih dionica Maksima Kovačevića, polako topi razliku, a četvrtinu čak uspijeva zaključiti s vodstvom od 18:15.

Početkom druge četvrtine Spars ostvaruje i pet poena prednosti (15:20), ali potom na scenu stupa Maksim Šturanović. Bosnin centar s nekoliko ubačaja svoj tim je isčupao iz krize, dijelom uzrokovane i neuobičajeno lošim izdanjem Draška Kneževića (šut 1-10 u prvom poluvremenu) te ponovo dovesti “domaće” u vodstvo (21:20). Studenti poluvrijeme zaključuju s minimalnom prednošću od 28:27.

Početkom druge polovine susreta nastavlja se odvijati rezultatska klackalica. Ipak, s nekoliko ubačaja u samom reketu, Bosna se uspijeva odvojiti na 48:40 u 28. minuti, da bi se Sparsi vratili u utakmicu s dvije trojke i smanjili na 48:46 na koncu treće četvrtine.

Zadnja dionica, naravno, donosi triler. Bosna Royal se ponovo odlijepila u jednom trenutku (53:47), da bi Sparsi s nekoliko uspješnih kontranapada realizirali seriju od 7-0 i prešli u vodstvo u 35. minuti (53:54).

U samom finišu nastaje opšti haos i neizvjesnost do zadnjih sekundi. Minut prije kraja Kovačević pogađa važnu trojku za vodstvo Sparsa od 60:63, ali O’Brien potom izjednačava uz koš-faul.

U zadnjoj minuti Kamenjaš polaganjem ponovo dovodi Sparse u prednost, ali O’Brien pogađa tricu za 66:65, svega 35 sekundi do kraja. Potom sjajni bek Sparsa Kovačević polaže za 66:67, ali O’Brien opet postiže trojku za 69:67!

U zadnjem napadu Kovačević pravi korake, uslijedio je faul na O’Brienu koji 14 sekundi do kraja ubacuje bacanja za 71:67, što se ispostavilo nedostižno za Sparse. Uslijedilo je veliko slavlje igrača i navijača Bosne, Skenderijom se orila pjesma fanova bivšeg evropskog prvaka…

Kod pobjednika, najbolji su bili “ljudi iz reketa” Šturanović (25 poena, 11 skokova) i O’Brien (17 poena, 13), Kovačević (29) kod Sparsa.

Bosna Royal – Spars 71:67 (15:18, 13:9, 20:19, 23:21)

BOSNA ROYAL: Arslanagić 5, Alikadić, Kosovac, Knežević 9, Antunović, Bradford 10, Čurevac, Tuljković, O'Brien 17, Đelmo, Šturanović 25, Durak 5.

SPARS: Poščić 5, Rogić 7, Stepanović, Biberović, Grubelič 3, Manjgafić 6, Đokić 4, Kovačević 29, Kamenjaš 7, Bašić, Durmo 6.