Drama u Antverpenu: Oslabljeni Zmajevi imali šut za pobjedu, zamalo da iznenade Belgiju

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je poraz za kraj druge runde kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini. Bolja je bila Belgija na svom parketu rezultatom 79:77.

Oslabljena reprezentacija BiH, bez svojih najvećih zvijezda, doputovala je u Belgiju nakon debakla od snažne Francuske u Mejdanu prije tri dana. Ali, Zmajevi Duleta Vujoševića su izborili plasman u finalnu rundu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo koje se 2019. godine igra u Kini.

Uprkos tome, pobjeda bi večeras bila izuzetno značajna zbog prenošenja bodova u narednu rundu, kada je svaki poen od krucijalne važnosti.

Dobro su počeli neiskusni bh. reprezentativci. U pojedinim trenucima prve dionice Duletovi izabranici su imali i prednost, ali je Belgija nakon prvih deset minuta imala poen više. Nakon toga puno bolja igra domaćina koji odlazi na dvocifrenu prednost, ali se bh. košarkaši ponovo vraćaju i do poluvremena smanjuju na minus dva. Interesantno, ali i poražavajuće zvuči činjenica da bh. košarkaši u prvom poluvremenu nisu pogodili nijednu tricu.

Na otvaranju treće dionice Belgijanci odlaze na plus 16 čime je djelovalo da se Zmajevima sprema novi debakl, nakon onog u Tuzli. No, krajem treće i početkom četvrte neku dodatnu snagu pronašli su Vujoševićevi igrači i smanjili na minus tri.

Veliki broj propuštenih slobodnih bacanja za bh. košarkaše bio je razlog vodstva Belgije, a riječ je o 16 promašaja sa linije.

Imala je BiH nekoliko šansi pri rezultatu 75:73 da poravna ili povede, ali to se tada nije dogodilo. Imali smo dva slobodna za poravnanje, ali je Kikanović pogodio jedno. Pri rezultatu 79:77 Elmedin Kikanović je imao šut za pobjedu na 1.6 sekundi do kraja, ali lopta nije prošla kroz obruč.

Fantastičnu partiju odigrao je Elmedin Kikanović koji je postigao 24 poena, a 16 je dodao Edin Atić. S druge strane, za Belgiju Vincent Kesteloot bilježi 20 poena, koliko i Van Rossom.

Belgija: Boukichou, Kesteloot, Schartz, Tabu, Van Rossom, Baku, Bratanović, Gillet, Kanda-Kanyinda, Libert, Marchant i Schoepen.

BiH: Alibegović, Atić, Gegić, Kikanović, Vrabac, Durmo, Hasandić, Kamenjaš, Lazić, Lončar, Rikalo i Talić.