Davisova prva play-off pobjeda: Nurkić ostvario double-double u tijesnom porazu Blazersa

Zvuči pomalo nevjerovatno da takav kapacitet poput Anthonyja Davisa u svojih šest NBA sezona nije ostvario niti jednu play-off pobjedu. Sve do sinoć.

Kola su se slomila na Portlandu, koji je sinoć izgubio u prvoj utakmici play-off serije protiv Pelicansa, 95:97. I to na svom parketu, što znači da su Blazersi u startu doigravanja prokockali ono za šta su se borili tokom cijele sezone – prednost domaćeg terena.

Iako je New Orleans tokom većeg dijela utakmice imao dvocifrenu prednost i u zadnjih pet minuta ušao sa kapitalom od 13 poena plusa (88:75), finiš je servirao dramu. Domaći tim je konačno pronašao šut i u zadnjoj minuti, trojkom CJ McColluma prišao na svega poen zaostatka (92:93).

Imali su priliku Blazersi i napraviti potpuni preokret, ali je Damian Lillard promašio polaganje za vodstvo pri istom rezultatu. Na kraju su Pelicansi imali više živaca – Davis je realizirao četiri slobodna bacanja u završnici, da bi McCollum utješnom trojkom tek ublažio poraz.

Jusuf Nurkić je bio dobar, pogotovo u trenucima kada je Portland počeo smanjivati razliku, ostvario double-double učinak sa po 11 poena i skokova. McCollum je ubacio 19 poena dok je Lillard bio daleko ispod svog standarda – 18 poena uz kriminalan šut od 6-23.

Prvi čovjek trijumfa New Orleansa, naravno, bio je Anthony Davis (35 poena, 14 skokova).

U preostala tri susreta na otvaranju NBA play-offa favoriti su opravdali svoje uloge.

Rezultati prvih utakmica doigravanja: Portland – New Orleans 95:97, Golden State – San Antonio 113:92, Toronto – Washington 114:106, Philadelphia – Miami 130:103.