Danas 50. godišnjica historijske utakmice Sarajeva

Na današnji dan prije 50 godina FK Sarajevo je poraženo na gostovanju kod Manchester Uniteda, rezultatom 1:2.

Nakon što je prvi meč između šampiona Jugoslavije i Engleske, odigran na Koševu, završen bez golova, bilo je jasno da će o putniku u četvrtfinale Kupa evropskih šampiona odlučivati revanš susret na Old Traffordu. Prema tadašnjim propozicijama, osmina finala je bila posljednja faza takmičenja u kojoj je važilo pravilo gola u gostima, pa je tim Franje Lovrića imao priliku da eventualnim remijem, uz postignuti pogodak, ostvari plasman među osam najboljih evropskih ekipa.
Sarajevo je na Old Traffordu dočekala paklena atmosfera. Na tribinama je bilo prisutno 62.800 domaćih navijača koji su ispunili stadion gotovo do posljednjeg mjesta. Uprkos tome, naši fudbaleri su krenuli hrabro i otvoreno, a prvu priliku na susretu imao je Vahidin Musemić. Nakon početnog pritiska Sarajeva, bude se Englezi, te u 11. minuti stižu do vodstva. Brian Kidd je šutirao glavom, golman Sarajeva Refik Muftić kratko odbio loptu, a na nju natrčava John Aston i zakucava je u mrežu za 1:0.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a prvih 15 minuta igre proteklo je u dominaciji Uniteda koji je preko Besta stvorio nekoliko dobrih prilika, ali je Muftić uspio sačuvati svoju mrežu. Na scenu je onda stupio slabi francuski sudija, Roger Machin koji je za samo pet minuta raspršio sve snove Sarajeva o prolasku dalje. Igrao se 60. minut kada je George Best namjerno ošamario Muftića. Uslijedili su protesti fudbalera Sarajeva kod francuskog arbitra, ali je on odbio da isključi najboljeg igrača domaćeg tima, umjesto toga ga je samo opomenuo. Tri minute kasnije, Machin je ipak pokazao isključenje, ali Fahrudinu Prljači. Half Sarajeva je napravio prekršaj nad Bestom, na dvadesetak metara od gola, a Machin ga je bez puno razmišljanja isključio iz igre. Igrači u bijelim dresovima su ponovo okružili sudiju, smatrajući da je i Prljaču trebao samo opomenuti, ali odluka nije bila promijenjena pa je Sarajevo meč nastavilo sa deset igrača. Upravo iz tog slobodnog udarca, dogodila se treća sporna situacija iz koje je Manchester United stigao do drugog pogotka. Bill Foulkes je šutirao glavom, lopta se od prečku odbila izvan terena i kada su svi stali misleći da će sudija pokazati da je lopta napustila igralište, David Sadler povratnim pasom pronalazi Besta koji topovskim udarcem trese Muftićevu mrežu.

Protesti gostujućih fudbalera i klupe ni ovog puta nisu urodili plodom, igra je nastavljena, a Sarajevo je sa igračem manje na sve načine pokušavalo da u posljednjih 25 minuta utakmice dostigne rezultatski deficit. Tri minute prije kraja, Sarajevo stiže do pogotka. Nakon lijepe akcije Šiljkuta i Bajića lopta dolazi na krilo do Stjepana Blaževića koji preciznim centaršutem pronalazi Saliha Delalića, a ovaj efektnim udarcem glavom matira Stepneya za 2:1. Sarajevu je u tom trenutku za prolazak dalje bio potreban još samo jedan gol, ali su iskusniji domaći fudbaleri iskoristili brojčanu prednost, te znalački sačuvali vodstvo i plasirali se dalje.

Na fotografiji je prikazan detalj iz prvog poluvremena kada Mirsad Fazlagić i Refik Muftić intervenišu ispred Davida Sadlera, stoji na stranici Bordo vremeplova.