Bravo, Zmajići: Juniori BiH savladali Andoru i potvrdili plasman u elitni krug (VIDEO)

Juniorska reprezentacija BiH plasirala se u elitni krug kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, nakon što je u susretu trećeg kola grupe 11 u Ugljeviku savladala Andoru sa 2:1.

Neko bi očekivao da Zmajići već u prvim minutama izrešetaju mrežu Andore, ali “zabunkerisani” gostujući nogometaši odbili su uspješno nekoliko napadačkih talasa BiH.

Dobru priliku u petoj minuti imao je Nedim Hadžić, ali njegov šut iskosa odbranio je golman Iker, što je učinio i u 19. minuti, nakon udarca Danilovića. Priliku da zatrese mrežu gostiju imao je i Benjamin Hadžić u 26. minuti, ali loptu šalje tik pored “pogrešne” strane stative, da bi mlaki šut Šabanovića u 38. minuti završio u rukama Ikera.

No, da juniorska selekcija Andore nije tako lak plijen, ispostavilo se u 40. minuti, kada je bh. vratar Kovač s dvije sjajne intervencije spasio gol Zmajića – prvo je odbio opasan šut Alavedre iz slobodnog udarca, a potom blokirao i šut Fernandeza. Uslijedio je korner za Andoru iz kojeg se izrodio uspješan kontranapad BiH, koji je odlično istrčao fudbaler holandskog PSV-a Amar Ćatić i pogodio donji ugao protivničkog gola.

Prvo poluvrijeme izabranici Tonija Karačića tako su zaključili s vodstvom, koje su udvostručili u 53. minuti. Prethodno je u šesnaestercu Andore oboren Šabanadžović, zbog čega je sudija Dennis Higler (Holandija) pokazao na bijelu tačku. Precizan izvođač najstrože kazne bio je kapiten Jasmin Čeliković.

No, Andorani ipak nisu dozvoljeli našim mladićima opuštanje, tačnije holandski arbitar, koji je dvije minute kasnije dosudio penal i za goste. Jedanaesterac je u pogodak za 2:1 pretvorio Fernandez, nad kojim je i napravljen faul u kaznenom prostoru.

Neobična situacija se desila u 68. minuti. Nedim Hadžić je istrčao kontranapad, da bi golman Iker izašao iz šesnaesterca i zaustavio bh. napadača kod same korner zastavice – uhvativši loptu u ruke. No, to je sudiji Higleru bilo dovoljno tek za žuti karton, koji je Ikerovu neuobičajenu intervenciju okarakterisao kao faul.

Posao našim nadama ipak je olakšan u 79. minuti, kada je drugi žuti karton dobio Samper.

Do kraja susreta, reprezentativci BiH su uputili još nekoliko udaraca prema golu gostiju. No, ostalo je 2:1 za veliki uspjeh i plasman u elitni krug kvalifikacija.

U drugom susretu grupe 11, Francuska je remizirala s Gruzijom (1:1). Trikolori su tako prvu fazu kvalifikacija zaključili kao prvoplasirana ekipa u grupi, sa sedam bodova, BiH je druga sa šest, Gruzija treća s dva boda, dok je Andora zadnja s jednim bodom.

BiH – Andora 2:1 (Ćatić 41, Čeliković 53 pen – Fernandez 55 pen)

Novi gradski stadion u Ugljeviku. Sudija: Dennis Higler (Holandija). Crveni karton: Samper (Andora, dva žuta). Žuti kartoni: Čeliković i Velić (BiH), Iker, Pubill i Torres (Andora).

BiH: Kovač, Gazibegović, Čeliković, Sadiku (Velić), Danilović, Smajić (Kosanić), Šabanadžović, N. Hadžić, B. Hadžić (Resić), Čatić, Šabanović.

ANDORA: Iker, De Pablos, Garcia, Del Castilo (Vales), Pelfort, Fernandez, Roberto Rebelo (Balletbo), Grau Samper, Alavedra, Sans Brial, Torres (Pubill).