Bosnićevi Zmajevi skupo prodali kožu u Bugarskoj: BiH i definitivno bez Svjetskog prvenstva

Reprezentacija Bosne i Hercegovine predvođena novim selektorom Vedranom Bosnićem, doživjela je novi poraz u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo, a ovaj put je od njih bolja bila reprezentacija Bugarske (89:80). Odigrali su Zmajevi hrabro i borbeno, ali više od časnog poraza na ovom teškom gostovanju nisu mogli izboriti.

Lijepo su Zmajevi započeli susret, a dobar ofanzivni skok je donosio prevagu na startu i vodstvo od 8:3. Ova prednost je održavana, a onda selektor Bugarske zove time out.

Nakon toga Bugari pogađaju trojku kojom počinju smanjivati prednost naše reprezentacije, a ubrzo dolaze i do poravnanja (16:16).

Nisu tu stali domaći. Nastavili su pogađati, šut za tri nije išao Zmajeve pa Bugari dolaze do vodstva pred kraj prve dionice (22:18). Sačuvali su tu prednost i na odmor pred drugu četvrtinu otišlo se s rezultatom 25:22.

Na startu druge dionice sjajna igra Bugara. Prave seriju od 10:0 i dolaze na velikih +13

Ipak, ne predaju se Zmajevi tako Kako, pa je ova prednost brzo istopljena. Na tri minute do kraja poluvremena Sejfić sa linije slobodnih bacanja donosi prednost reprezentaciji BiH, koja je do kraja samo rasla, pa se na odmor otišlo rezultatom 51:45 u korist naše reprezentacije.

Drugo poluvrijeme nešto bolje počinju Bugari, koji nakon nesportskog faula Vrabca dolaze do vodstva od 56:55.

Gledali smo egal utakmicu i u nastavku, a ekipe su se smjenjivale u vodstvu. U posljednju četvrtinu Bugari ulaze sa prednošću od 72:67.

Posljednja dionica ponovo donosi veliku borbu, borbenu igru smo gledali od strane obje ekipe, a domaći na pet minuta do kraja imaju +6 (80:74).

Mogli su Zmajevi na -2 na dva minuta do kraja, ali je nesmotren potez napravio Halilović, koji nije obratio pažnju na sat te je vrijeme za napad isteklo. Ostalo je 82:78.

Nakon toga su se domaći odlijepili i slavili bez previše neizvjesnosti u samoj završnici meča. Konačni rezultat je bio 89:82.

Fantastičnu partiju je odigrao Emir Sulejmanović koji je ubacio 17 poena, a tome dodao i 16 skokova i 3 ukradene lopte. Također, 17 poena je ubacio i Edin Atić, a najefikasniji je bio Miralem Halilović sa 20 koševa.

U redovima pobjedničke ekipe istakao se Avramov sa 20 poena.

Tako se reprezentacija Bosne i Hercegovine i definitivno oprostila od učešća na Mundobasketu, te više nemamo ni teoretske šanse za odlazak na ovo veliko takmičenje.

Bugarska je trenutno trećeplasirana i s pravom se može nadati plasmanu.

Bugarska – Bosna i Hercegovina 89:82   (25:22, 20:29, 27:16, 17:15)

Bugarska: S.Marinov 13, Petkov 5, Vangelov 3, Yanev 14, Zahariev 4, Avramov 17, Chernokojev, Dimitrov 5, Kostov 11, P.Marinov 4, Stoyanov, Vaklinov 4.

BiH: Čampara, Atić 17, Vrabac 6, Halilović 20, Sulejmanović 17, Zahiragić 6, Buza, Delalić, Durmo, Hasandić 7, Sejfić 1, Talić.

bugarskakosarkaska reprezentacija bihkvalifikacije za svjetsko prvenstvo u kosarci