Bosna pružila žestok otpor Slovencima: Krka slavila u penal-završnici

Po drugi put u razmaku od nekoliko mjeseci, Bosna Royal je ugostila ekipu Krke. I ponovo izgubila (84:88), ali opet uz žestok otpor koji je pružila Slovencima.

Prvi put je to bilo prije samog starta sezone, na Memorijalnom turniru “Mirza Delibašić”, kada je u dramatičnoj završnici sarajevski tim u Skenderiji poražen rezultatom 70:72.

Večeras je Bosna ponovo ugostila slovenski sastav, u sklopu 8. kola ABA 2 lige, ali u bitno izmijenjenim okolnostima. Naime, Studente su od tog septembarskog meča napustila tri bitna igrača (Ikonić, Pašajlić, Radukić), dok je Krka ovog puta u glavni grad BiH došla jača za Žigu Dimeca, koji je kao član slovenske reprezentacije osvojio zlato ne nedavnom Eurobasketu.

Loše je počeo ovaj susret za Bosnu. I nije toliko problematično što je Krka vodila 21:15 nakon prve četvrtine, već ono što se desilo sredinom druge. Slovenci su, naime, u 16. minuti vodili sa 20 poena razlike (43:23). Bosnina odbrana kao da nije postojala, u napadu su domaći djelovali dezorijentirano.

No, od toga trenutka kao da je neko hladnom vodom polio Sarajlije, koje okreću ploču. Igraju agresivnije u odbrani, što rezultira serijom od 10-0 za zaključenje poluvremena rezultatom 33:43.

Bosna u potpunosti hvata priključak u trećoj četvrtini te trojkama Kneževića, Duraka i Ćurevca izjednačava na 56:56, da bi u posljednjih 10 minuta susreta ekipe ušle s izjednačenim skorom, 60:60.

Četiri minute prije kraja Krka je ponovo ušla u komfornije vodstvo od 75:67, ali Bosna se opet ne predaje. Uz trojke Bradforda ponovo domaći vraćaju neizvjesnost (74:75, 79:80), a pet sekundi prije kraja rezultat je 83:81 za Krku, ali slobodna bacanja za Bosnino krilo Aldina Đelmu. On ipak ubacuje samo jedan penal, te na liniju slobodnih bacanja staje Krkin centar Đapa, koji posprema oba šuta u koš.

Potom bacanja puca Knežević, koji pogađa jedno, dok drugo promašuje, ali loptu hvata Đelmo, koji je opet fauliran. Ipak, ponovo nije precizan do kraja, ubacuje tek jedan penal za 84:85.

Đapa na kraju trojkom, uz zvuk sirene, zaključuje konačan rezultat od 84:88.

U redovima Bosne Royal najefikasniji je bio Draško Knežević sa čak 30 poena, kod gostiju Domen Bratož (20).