Bivši košarkaš Olimpije riješio meč: Spursi u produžetku slomili Rocketse

San Antonio je došao na korak do plasmana u finale Zapadne konferencije, nakon što je pobijedio na svom parketu, u novom teksaškom dvoboju protiv Houstona, te poveo u play-off seriji s 3-2.

Meč je ponudio neizvjesnost te otišao u produžetak, nakon što, kod rezultata 101:101 u zadnjoj minuti, najbolji košarkaš Rocketsa James Harden pravi seriju gluposti, uključujući faul u napadu, a Patty Mills pogađa trojku koja je mogla odlučiti susret u regularnom dijelu – da je samo bio pola sekunde brži, jer se sirena već oglasila kada je pucao na koš gostiju.

Prva polovina produžetka protiče bez pogodaka, da bi ludnica nastala u zadnje dvije minute, a u junaka se pretvorio Danny Green, čovjek koji je prije šest godina igrao u Evropi i nosio dres ljubljanske Olimpije. U situaciji kad se igralo “koš za koš”, Green je vezao čak sedam poena i tako odveo San Antonio do velikog trijumfa na domaćem parketu.

Harden je odigrao odličan meč, upisao triple-double (33 poena, po 10 skokova i asistencija), ali je bio i tragičar, jer je i u zadnjem napadu imao priliku trojkom izboriti novi produžetak, ali je dozvolio da ga Manu Ginobilli blokira s leđa. Kod Spursa, osim Greena (16 poena), dobre partije su pružili Kawhi Leonard (22), Patty Mills (20) i Lamarcus Aldridge (18).