ABA 2 liga: Bivši košarkaš Cibone režirao poraz Sparsa na Grbavici

Nakon što su pobijedili Borac u Čačku, ekipa Sparsa ipak nije uspjela napraviti još jedno iznenađenje na startu ABA 2 lige.

Sarajevski tim poražen je na vlastitom terenu u SD Novo Sarajevo na Grbavici, u meču 2. kola protiv jednog od favorita regionalnog takmičenja, slovenske Sixt Primorske, 54:69.

Prvo poluvrijeme ipak nije nagovještavalo glatku pobjedu prošlosezonskog finaliste ABA 2 lige. Nijedna ekipa nije se odlijepila na razliku veću od četiri poena, muku su mučila oba sastava u organizaciji napada. Smjenjivali su se u vodstvu, da bi ipak gosti otišli na odmor sa prednošću (27:29).

U drugom poluvremenu odvrtio se potpuni drugi scenario. Sixt Primorska je polako podizala prednost, ponajprije zahvaljujući racionalnoj strategiji spuštanja lopti u reket, dok je Spars trošio napade promašajima sa vanjskih pozicija.

Trojkom Hodžića Slovenci odlaze na plus 13 u 29. minuti (36:49), ali Spars se nakratko vraća u igru serijom od 5-0 (42:49).

Ipak, u zadnjoj četvrtini gosti su potpuno zagospodarili parketom najprije zahvaljujući inspirisanom Marku Jagodić Kuridži, čovjeku koji je svojevremeno s Cibonom bio prvak ABA lige.

Upravo njegovim vezanim poenima Primorska odlazi na velikih 18 poena prednosti (44:62) u 36. minuti, a nešto kasnije distanca iznosi i više od 20 poena (45:66). Do kraja susreta su igrači Sparsa (za tri poena u ovom meču šutirali očajnih 6-27) tek uspjeli ublažiti poraz za konačnih 54:69.

U redovima Sixt Primorske ubjedljivo najbolji je bio pomenuti Jagodić Kuridža (24 poena, 11 skokova, bacanja 10-10), kod Sparsa je jedino Nemanja Protić imao dvocifren broj poena (10).

Spars – Sixt Primorska 54:69 (12:14, 15:15, 15:20, 12:20)

SPARS: Durmo 4, Zahiragić 7, Vrabac 5, Jovanović 7, Grubelič 3, Manjgafić, Kamenjaš 5, Protić 10, Albijanić 3, Bašić, Mazalin 4, Glogovac 6.

SIXT PRIMORSKA: Ferme, Harris 8, Čakarun 4, Kosi, Zupan, Marinković 10, Hodžić 3, Jagodić Kurdiža 24, Vujasinović, Šipko 13, Glas, Vončina 7.